•   Piątek, 26 kwietnia 2024
Leczenie

Jak uchronić nastolatka przed uzależnieniem tego lata?

Letnia przerwa w nauce trwa w najlepsze i niestety wielu nastolatków wykorzysta ten czas, aby zacząć eksperymentować z alkoholem i innymi narkotykami. Badania wykazują, że szczyt używania tych substancji po raz pierwszy wśród nastolatków przypada na czerwiec i lipiec. Według amerykańskiej Agencji ds. Nadużywania Substancji i Usług Zdrowia Psychicznego (SAMHSA) jedynym miesiącem, w którym odnotowuje się podobny poziom, jest grudzień. Najważniejsze, aby rodzice pamiętali, że nie są bezradnymi obserwatorami w tym bardzo ryzykownym okresie życia ich dzieci. W rzeczywistości są oni pierwszą linią obrony, jeśli chodzi o zmniejszenie szans na to, że ich nastolatki po raz pierwszy wypiją drinka lub zażyją inne substancje. Jako rodzice musimy prowadzić otwarty dialog z naszymi dziećmi na temat tego, co robią i na temat używania substancji. "Upewnij się, że wiedzą, że możesz odpowiedzieć na ich pytania i że żadne pytanie nie jest niestosowne" - mówi dr George Askew, główny lekarz administracji ds. dzieci i rodzin w amerykańskim Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych. Askew twierdzi, że uzgodnienie oczekiwań w młodym wieku i dawanie odpowiedniego przykładu przez rodziców pomaga nastolatkom w wyrobieniu sobie tożsamości niepijącego człowieka.

Konsekwencje na całe życie

Co ważne, wiemy już, że używanie substancji przez nastolatków i młodych dorosłych nie jest zwykłym rytuałem przejścia. Najnowsze odkrycia neurologów dowodzą, że mózg nie jest w pełni ukształtowany aż do około 25 roku życia, a nie w wieku 12 czy 13 lat, jak sądzono przez długi czas. Z tego powodu mózg nastolatka jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane piciem w dużych ilościach i zażywaniem twardych narkotyków niż mózg dorosłego. "Nastolatki są przygotowane do szybkiego uczenia się, ale uzależnienie jest w rzeczywistości formą uczenia się i uzależniają się szybciej niż w przypadku późniejszego kontaktu z tymi samymi substancjami" - powiedział dziennikowi The Guardian dr Francis Jensen, który kieruje wydziałem neurologii na Uniwersytecie Pensylwanii. "Przewlekłe palenie trawki ma długotrwały efekt, ponieważ faktycznie zmienia chemię mózgu, tak jak robią to wzbogacające środowiska i nauka akademicka". Ponieważ mózg nastolatków wciąż się rozwija, nastolatki potrzebują wskazówek dotyczących ich wyborów. Najczęstsze powody, dla których nastolatek może ulec pokusie eksperymentowania z narkotykami to presja rówieśników, nuda, stres, niska samoocena, chęć ucieczki lub po prostu ciekawość. Chociaż eksperymentowanie nie musi oznaczać, że nastolatek przejdzie na uzależnienie, większość dorosłych, którzy zmagają się z uzależnieniem, zaczęła używać substancji przed 21 rokiem życia. Askew twierdzi, że rodzice powinni jasno przedstawić nastolatkom zasady i konsekwencje picia alkoholu i zażywania narkotyków. Mówi jednak, że jeśli nastolatek potrzebuje pomocy, np. podwiezienia do domu z powodu picia, pomoc powinna być udzielona w pierwszej kolejności, a konsekwencje powinny poczekać, aż wszyscy będą spokojniejsi. Jeśli chodzi o otwarcie rozmowy z nastolatkami, rodzice powinni zadawać takie proste pytania, jak "Czy używałeś alkoholu lub innych narkotyków?" lub "Czy ostatnio proponowano ci narkotyki?". Prowadzenie częstych rozmów w znacznym stopniu przyczynia się do podejmowania przez nastolatków mądrych decyzji dotyczących używania substancji. A jeśli to nie jest pierwsza taka rozmowa z dzieckiem, oto pomysł na dalszą część rozmowy, zaczerpnięty z organizacji Partnership for Drug-Free Kids: "Wiem, że rozmawialiśmy już o narkotykach i przepraszam, jeśli czujesz, że jestem zrzędą. Chcę, żebyśmy mogli rozmawiać na trudne tematy, bo cię kocham i chcę ci pomóc w tych latach, kiedy stoisz przed wieloma trudnymi wyborami. Martwi mnie to, że krajobraz narkotykowy drastycznie się zmienia i dlatego ważne jest, abyśmy o tym rozmawiali. Czy to byłoby w porządku?"

Zajęci nastolatkowie mają większe szanse na zachowanie bezpieczeństwa

Rozpoczęcie dyskusji na temat używania substancji jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku uchronienia nastolatków przed niebezpieczeństwem tego lata. Drugim krokiem jest pomoc w znalezieniu sposobów na zajęcie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez National Center on Addiction and Substance Abuse, nastolatki, które określają się jako "często się nudzące", zwiększają swoje szanse na upicie się, zażywanie nielegalnych narkotyków i palenie o 50%. Oto kilka pomysłów na zajęcie nastolatków podczas ryzykownych letnich miesięcy:

  • Letnia praca - Praca i zarabianie pieniędzy nie tylko pomaga utrzymać nastolatka z dala od alkoholu i innych narkotyków, ale może również pomóc mu nabrać pewności siebie i poznać nowych przyjaciół. Odpowiedzialność związana z utrzymaniem pracy pomaga nastolatkom rozwinąć poczucie odpowiedzialności i może mieć ogromny wpływ na ich dorastanie. Wolontariat - banki żywności i schroniska dla zwierząt to tylko niektóre z miejsc, które zawsze szukają pomocy. Twój nastolatek może również znaleźć satysfakcję z wolontariatu w parkach narodowych, lokalnym ogrodzie społecznym, Habitat for Humanity lub Czerwonym Krzyżu. Volunteer Match to strona internetowa z ofertami wolontariatu w całych Stanach Zjednoczonych. Zorganizowane zajęcia - obozy sportowe i naukowe mają wiele zalet. Nie tylko sprawiają, że nastolatki mają zajęcie, ale także pomagają im budować umiejętności społeczne i przywódcze, zwiększają pewność siebie i poczucie własnej wartości, a co najważniejsze - dobrze się bawią, będąc wolnymi od narkotyków. Czas spędzony z rodziną - Wyjazd na wakacje z nastolatkiem to świetny sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych. Jeśli nie możesz wygospodarować czasu wolnego od pracy, rodzinne obiady, weekendowe wycieczki, wypady na zakupy, wspólne wyjścia na stadion lub siłownię to tylko kilka sposobów na spędzenie czasu razem i urozmaicenie długich letnich dni.

Nastolatki mogą utożsamiać lato z wolnością, ale dla rodziców jest to czas, kiedy powinni być jeszcze bardziej zaangażowani w życie swoich dzieci. Zażywanie substancji przez nastolatków nie jest nieszkodliwym rytuałem przejścia, ale raczej receptą na uzależnienie od narkotyków i problematyczne picie alkoholu przez nastolatków. Jeśli jeszcze nie rozmawiałeś ze swoim nastolatkiem o narkotykach, zrób to dzisiaj. Niech to będzie otwarta i ciągła rozmowa. Twój nastolatek ma tylko jeden mózg. Pomóż im go chronić.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾