•   Sobota, 20 kwietnia 2024
Leczenie

Stres dwukulturowy a picie alkoholu przez młodzież latynoskich imigrantów

Imigracja do Stanów Zjednoczonych jest marzeniem wielu ludzi w całym świecie latynoskim, ale po przybyciu na miejsce imigranci często borykają się z problemami. Latynoscy imigranci, zwłaszcza młodzi ludzie, napotykają w tym kraju na wiele trudności i presji. Dla nastolatków stres związany z dwukulturowością może być przytłaczający. Rodzice i inni starsi krewni wywierają na nich presję, by pamiętali o swoim dziedzictwie, a jednocześnie czują ogromną presję, by dopasować się do swoich nowych amerykańskich rówieśników. Najnowsze badania pokazują, że stres ten, co nie jest zaskakujące, może prowadzić do zwiększonego ryzyka nadużywania substancji.

Co to jest stres dwukulturowy?

Młodzi Latynosi w Ameryce żyją w obrębie dwóch kultur. W domu i wśród członków rodziny można oczekiwać od nich, że będą przestrzegać kultury kraju pochodzenia. W szkole i w innych sytuacjach poza domem, wywiera się na nich presję, aby dopasowali się do kultury amerykańskiej. Konieczność dostosowania się do obu kultur może powodować trudności. Nazywamy to stresem dwukulturowym. Dorośli imigranci mogą również odczuwać stres dwukulturowy, ale jest on nasilony u nastolatków i młodzieży. Możliwość korzystania z tradycji kulturowych pochodzących z dwóch źródeł może być korzystna pod wieloma względami, ale dla większości latynoskich nastolatków trudniejsze jest bycie częścią obu kultur. Przechodzenie z jednej do drugiej może być wyzwaniem i stresem. Jednym z prostych przykładów jest kwestia języka. Wielu nastolatków musi mówić zarówno po angielsku, jak i po hiszpańsku. Używają angielskiego przez cały dzień w szkole i z rówieśnikami, ale potem oczekuje się od nich, że w domu przestawią się z powrotem na hiszpański. Dorośli imigranci dokonują zmian kulturowych powoli, ale młodzi ludzie muszą to robić szybko i muszą szybko przechodzić z jednej kultury do drugiej.

Badanie młodzieży na temat stresu dwukulturowego i picia alkoholu

Aby zbadać, w jaki sposób stres dwukulturowy wpływa na młodzież latynoską, przeprowadzono niedawno badania na University of Georgia College of Family and Consumer Sciences, w których wzięło udział ponad 300 nastolatków z Los Angeles i Miami. Młodzi ludzie biorący udział w badaniu wyemigrowali w ciągu ostatnich pięciu lat. Naukowcy badali ich dwa razy do roku przez trzy lata, aby sprawdzić, jak zmienił się stres dwukulturowy i jak wpłynął na ich zachowanie i samopoczucie. Wyniki ankiety i analiza danych dowiodły, że stres dwukulturowy jest kłopotliwym problemem. Nastolatki doświadczały dezorientacji co do swojej tożsamości i czuły presję, by dopasować się do dwóch różnych światów. Ta presja i stres doprowadziły do nadużywania alkoholu przez wielu młodych ludzi. Alkohol jest wykorzystywany jako mechanizm radzenia sobie i sposób na znalezienie ulgi od stresu. Bycie nastolatkiem już jest trudne i jest to czas, w którym kształtuje się nasza osobista tożsamość. Dodanie do tego procesu stresu dwukulturowego jest zdecydowanie szkodliwe. Badacze odkryli, że znacząco wpłynął on na zdolność tych młodych ludzi do ugruntowania swojej tożsamości. Bez jasnej wizji tożsamości, nastolatki są szczególnie podatne na presję rówieśników, którzy już angażują się w ryzykowne zachowania, takie jak picie alkoholu. Innymi słowy, latynoskie nastolatki, ze względu na stres dwukulturowy, łatwiej ulegają wpływom alkoholu z powodu słabego poczucia tożsamości. Te nowe informacje o tym, jak stres dwukulturowy wpływa na młodych Latynosów są ważne. Powinny one dostarczyć informacji wychowawcom, rodzicom i pracownikom służby zdrowia, którzy są odpowiedzialni za pomoc młodym ludziom.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾