Objawy głodu alkoholowego - jak go rozpoznać?
Głód alkoholowy to jeden z najgroźniejszych wrogów abstynencji. Najczęściej pojawia się u osoby uzależnionej tuż po zaprzestaniu picia, choć może pojawić się nawet lata po odstawieniu alkoholu. Bardzo często stanowi też pierwszy sygnał, że picie alkoholu przybiera niebezpieczną postać. Objawy głodu alkoholowego są bardzo charakterystyczne i silne, mogą doprowadzić do przerwania abstynencji, choćby trwała bardzo długo. Jak rozpoznać głód alkoholowy i walczyć z jego objawami, by nie zaprzepaścić wysiłku włożonego w odwyk?
Jakie są objawy głodu alkoholowego?
Głóg alkoholowy może pojawiać się u danej osoby wielokrotnie i być od razu uśmierzany przyjmowaniem porcji alkoholu. Dlatego bywa niezauważalny aż do momentu podjęcia decyzji o odstawieniu alkoholu. Wtedy przerwa od picia jest na tyle długa, że objawy narastają i stają się wyraźne. Należą do nich:
- silny, psychiczny przymus spożycia alkoholu,
- niepokój i lęk,
- rozdrażnienie i chwiejność nastroju,
- subiektywne osłabienie i brak energii,
- zaburzenia uwagi i zdolności koncentracji,
- czasem uczucie skręcania w żołądku,
- nasilenie potliwości i przyspieszenie akcji serca,
- problemy ze snem.
W stanie głodu alkoholowego wszystkie myśli osoby uzależnionej skierowane są na picie i na to, skąd zdobyć alkohol. Poczucie przymusu bywa tak silne i wyraźne, że alkoholik łamie abstynencję i sięga po porcję alkoholu, nawet jeśli nie pił już od wielu miesięcy. Bardzo charakterystyczne są natrętne, uporczywe myśli o piciu.
Głód alkoholowy - dlaczego się pojawia?
Głód alkoholowy towarzyszy najczęściej i najsilniej osobom, które niedawno zdecydowały się walczyć z nałogiem. Odstawienie alkoholu powoduje silny przymus jego ponownego spożycia. Im dłużej trwa abstynencja, tym rzadziej pojawia się głód i tym mniejsze jest jego nasilenie. Silny epizod może wystąpić jednak nawet u osoby, która nie pije już od wielu lat.
Różne czynniki wyzwalają objawy głodu alkoholowego. Do czynników wewnętrznych należą często stany emocjonalne, z którymi osoba uzależniona radziła sobie w przeszłości spożywając alkohol. Często jest to smutek. gniew, ale też nuda czy samotność. Do zewnętrznych czynników sprzyjających pojawieniu się głodu należy bywanie w miejscach kojarzonych z piciem i przebywanie w towarzystwie, z którym wcześniej się piło. Dla niektórych alkoholików trudne jest nawet zobaczenie ulubionego trunku na wystawie sklepowej czy przechodzenie obok znanego baru. W początkowych fazach odwyku warto unikać narażania się na takie czynniki.
Asertywność jako ważna umiejętność alkoholika
Bardzo trudnym wyzwaniem dla niepijącego alkoholika jest kontakt z pijącym towarzystwem. Niestety, ludzie nie zawsze respektują fakt, że ich znajomy zdecydował się więcej nie pić. Bywa, że proponują alkohol lub wręcz namawiają do spożycia go. W takich warunkach także pojawia się głód alkoholowy. Osoby uzależnione powinny wziąć udział w warsztatach ćwiczenia asertywności, by w samodzielnym życiu po odwyku móc odmówić i zwalczyć pokusy.
Przede wszystkim warto jednak unikać przebywania w towarzystwie, które nie szanuje decyzji i nachalnie namawia do alkoholu.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾