•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Leczenie

Dlaczego nastolatki piją same?

Nowe dowody zebrane przez zespół amerykańskich naukowców wskazują, że nastoletni konsumenci alkoholu mogą pić w samotności, co jest konsekwencją negatywnych stanów emocjonalnych i związanej z nimi niezdolności do oparcia się spożyciu alkoholu. Dlaczego więc nastolatki piją samotnie?

W porównaniu z osobami, które piją w otoczeniu społecznym z innymi, dorośli i nastolatki, którzy spożywają alkohol w pojedynkę, mają zwiększone szanse na intensywne picie, a następnie na zwiększenie narażenia na diagnozowalne problemy alkoholowe.

W badaniu opublikowanym w marcu 2015 r. w czasopiśmie Addiction, naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów starali się ustalić podstawowe przyczyny, dla których nastolatki piją samotnie, a nie w towarzystwie innych osób. Badacze ci doszli do wniosku, że samotne picie alkoholu u nastolatków wiąże się z większą obecnością negatywnych emocji i związanym z tym spadkiem zdolności do unikania spożywania alkoholu.

Samotne spożywanie alkoholu

Czynniki społeczne odgrywają dużą rolę w rozpoczynaniu spożywania alkoholu, a także pomagają określić prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie piła dalej. Dzieje się tak dlatego, że dla większości ludzi picie alkoholu jest przynajmniej częściowo motywowane takimi czynnikami, jak chęć ułatwienia interakcji społecznych, chęć dopasowania się do pijących rówieśników, chęć poczucia się swobodniej w sytuacjach społecznych i/lub chęć zwiększenia pewności siebie. Mimo to duża liczba osób przynajmniej od czasu do czasu spożywa alkohol w samotności.

Nie każde samotne picie powoduje szkody; w rzeczywistości miliony Amerykanów wypijają drinka lub dwa w pojedynkę bez żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak regularne picie w samotności może prowadzić do znacznego zwiększenia ogólnej ilości alkoholu spożywanego przez daną osobę, a tym samym może przyczynić się do zwiększenia jej szans na zakwalifikowanie się do grupy osób z rozpoznaniem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (alkoholizm i/lub nieuzależniające nadużywanie alkoholu).

Aktualne ustalenia zespołu badaczy z Carnegie Mellon University wskazują, że samotne spożywanie alkoholu nie jest szczególnie rzadką czynnością wśród amerykańskich nastolatków. W badaniu opublikowanym w 2013 r. w czasopiśmie "Clinical Psychological Science" badacze ci stwierdzili, że ponad jedna trzecia (38,8 proc.) wszystkich nastolatków pije samodzielnie przynajmniej przez jakiś czas. Taki wzorzec samotnego picia najwyraźniej znacznie zwiększa szanse, że nastolatek ostatecznie rozwinie zaburzenia związane z używaniem alkoholu jako osoba dorosła i będzie wymagał leczenia w związku z nadużywaniem alkoholu.

Negatywne emocje

Ogólnie rzecz biorąc, negatywne emocje to uczucia i nastroje, które mają tendencję do destabilizowania poczucia dobrostanu psychicznego/psychicznego, gdy pojawiają się z niezwykłą częstotliwością. Typowymi przykładami takich emocji są strach, poczucie winy, smutek, beznadziejność, zazdrość i zawiść. U zdrowej psychicznie osoby negatywne stany emocjonalne są równoważone przez pozytywne stany emocjonalne, takie jak radość, miłość, empatia i wdzięczność.

Jednak niektórzy ludzie mają wyjątkowo dużo negatywnych emocji i wyjątkowo mało pozytywnych. Psychologowie czasami odnoszą się do długotrwałego wzorca przeważnie negatywnych nastrojów i uczuć jako cechy osobowości zwanej negatywną emocjonalnością. Osoby dotknięte tą cechą mogą doświadczać szeregu szkodliwych wpływów na ich poczucie dobrostanu i stabilności psychicznej, w tym objawów lękowych, objawów depresji i stosunkowo słabej zdolności adaptacji do sytuacji stresowych.

Wpływ na samotne picie wśród nastolatków

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Addiction naukowcy z Carnegie Mellon University i University of Pittsburgh wykorzystali dane zebrane od 761 nastolatków spożywających alkohol, aby określić wpływ negatywnej emocjonalności na prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie spożywał alkohol w samotności. Wszyscy uczestnicy badania wzięli udział w teście przesiewowym, zwanym Lifetime Drinking History, mającym na celu zidentyfikowanie ich typowych wzorców używania alkoholu. Każdy uczestnik przeszedł również kilka testów przesiewowych mających na celu określenie podstawowych cech osobowości i poziomu zaangażowania w negatywne emocje, w tym Kwestionariusz Konstruktywnego Myślenia i Wielowymiarowy Kwestionariusz Osobowości.

Badacze doszli do wniosku, że szanse na to, że nastolatek będzie pił alkohol sam, są pośrednio związane z poziomem negatywnej emocjonalności tego nastolatka. Stwierdzili również, że względna zdolność do powstrzymania się od spożywania alkoholu w negatywnym stanie emocjonalnym jest bezpośrednim czynnikiem determinującym samotne picie alkoholu przez nastolatków. Ponadto badacze stwierdzili, że dobrze rozwinięta umiejętność unikania impulsywnego działania obniża prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie uczestniczył w samotnym piciu w negatywnym stanie umysłu. Wyniki badania wskazują, że nastolatki, które potrafią kontrolować swoje impulsywne zachowania, doświadczają około 79-procentowego zmniejszenia szans na samotne picie alkoholu w negatywnych stanach emocjonalnych.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾