•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Leczenie

Szybkie i skuteczne odstawienie alkoholu – czy jest możliwe?

Alkohol to jedna z najczęściej nadużywanych substancji. Uzależnia fizycznie i psychicznie, a skutki nagłego odstawienia bywają naprawdę nieprzyjemne. Zespół abstynencyjny jest powodem, dla którego wiele osób obawia się zerwania z nałogiem alkoholowym. Warto wiedzieć o nim więcej, by być na niego przygotowanym. Czy istnieją sposoby, by przestać pić alkohol w sposób szybki i bezpieczny?

 

Zespół abstynencyjny - jak się objawia?

Zespół abstynencyjny to reakcja organizmu, który został odcięty od przyjmowanego wcześniej długo i regularnie alkoholu. Tolerancja na substancję budowała się miesiącami lub latami, a organizm uczył się funkcjonować, metabolizując coraz większe jej dawki. Niewielki, mało nasilony zespół odstawienia może się ujawnić nawet po jednorazowym spożyciu dużej dawki alkoholu. Nagłe odstawienie alkoholu przez osobę nałogowo pijącą wiąże się z następującymi objawami:

- zawroty i bóle głowy,
- niepokój,
- nudności i rozstrój żołądka,
- drżenia (dłoni, powiek),
- uczucie rozbicia, jak w pierwszych fazach grypy,
- zaburzenia snu (bezsenność),
- wzrost ciśnienia, przyspieszone bicie serca,
- wzmożone pocenie się.

Niekiedy objawy są dodatkowo powikłane drgawkami i majaczeniem (u około jednej na 50 osób uzależnionych). Taki stan stanowi zagrożenie zdrowia i życia chorego.

Strach przed objawami zespołu abstynencyjnego jest często realnym powodem, który stoi za kontynuowaniem picia. Spożycie kolejnej dawki alkoholu znosi objawy odstawienia, przynosząc ulgę - jest więc bardzo nagradzające. To poważna przeszkoda w zerwaniu z nałogiem.

Nagłe, gwałtowne odstawienie alkoholu nie zawsze jest dobrym sposobem na przerwanie nałogu picia. Wiele uzależnionych osób potrzebuje wsparcia ze strony lekarza lub psychologa, psychiatry.

 

Jak uczynić odstawienie alkoholu bezpieczniejszym?


W przypadku osób długotrwale uzależnionych dobrze jest zgłosić się na oddział terapii uzależnień, a następnie, pod okiem lekarzy, przeprowadzić detoks. Objawy zespołu abstynencyjnego trwają maksymalnie kilka dni, a w ich zniesieniu mogą pomóc takie procedury, jak nawadnianie chorego, uzupełnianie brakujących elektrolitów, wsparcie psychologiczne. W przypadku wystąpienia drgawek możliwe będzie szybkie podanie łagodzących je benzodiazepin.

Zażycie alkoholu, żeby przerwać objawy abstynencyjne, niestety w dłuższej perspektywie zaostrza problem. nie prowadzi do wyleczenia, a tylko do chwilowej ulgi. Dlatego ważne jest skorzystanie z pomocy, która umożliwi utrzymanie abstynencji.

 

Dlaczego warto odstawić alkohol?


Im szybciej nastąpi zerwanie z nałogiem alkoholowym, tym mniejsze będzie spustoszenie, które nastąpi w zdrowiu fizycznym, psychicznym oraz życiu społecznym osoby uzależnionej. Szybkie i skuteczne odstawienie alkoholu rzadko udaje się bez pomocy z zewnątrz, wsparcia rodziny i specjalistów. Warto, by chory nawiązał współpracę z grupą wsparcia, do której należą osoby z podobnymi problemami. Zespół abstynencyjny to pierwsza przeszkoda, która pojawia się na drodze do trzeźwości - później osoba uzależniona musi poradzić sobie z uzależnieniem psychicznym, a także wyrobić w sobie silną asertywność.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾