Czy jesteś wysoko funkcjonującym alkoholikiem?
Klasyczny obraz alkoholika to ktoś, kto zawsze za dużo pije i z tego powodu jego życie się rozpada. Ale nie zawsze taka jest rzeczywistość.
Niektórzy ludzie wydają się być w porządku, nawet jeśli nadużywają alkoholu. Eksperci nazywają tych ludzi "funkcjonalnymi" lub "wysoko funkcjonalnymi" alkoholikami
Wciąż możesz nim być, mimo że masz świetne "życie na zewnątrz", z pracą, która dobrze się opłaca, domem, rodziną, przyjaźnią i więziami społecznymi - mówi Sarah Allen Benton, licencjonowany doradca ds. zdrowia psychicznego i autorka książki "Zrozumieć dobrze funkcjonującego alkoholika".
Chociaż oficjalnie nazywa się to "zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu", wciąż słyszy się wiele osób mówiących o "alkoholizmie" lub "nadużywaniu alkoholu". Jest to stan, który waha się od łagodnego do umiarkowanego i ciężkiego. I to wszystko jest nadal problemem z alkoholem, nawet jeśli uważasz, że jest on "łagodny".
W "Zaprzeczeniu"?
Funkcjonalny alkoholik może nie zachowywać się tak, jak byś tego oczekiwał, Benton. Może być odpowiedzialny i produktywny. Mógłby nawet być wysoko osiągnięty albo mieć władzę. W rzeczywistości, jego sukces może doprowadzić do tego, że ludzie przeoczą jego picie.
On też może być w zaprzeczeniu. Mógłby pomyśleć: "Mam świetną pracę, płacę rachunki i mam wielu przyjaciół, dlatego nie jestem alkoholikiem", mówi Benton. Albo może wymyślać wymówki takie jak: "Piję tylko drogie wino" albo "Nie straciłem wszystkiego lub doznałem niepowodzeń z powodu picia".
Ale on nie radzi sobie dobrze, mówi dr Robert Huebner z Narodowego Instytutu Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu. Nikt, jak ostrzega, "nie może pić dużo i przez długi czas zachowywać się odpowiedzialnie". Jeśli ktoś pije dużo, to go dogoni."
Co to za znaki?
Co to jest ciężkie picie? Dla kobiet, to picie więcej niż trzech drinków dziennie lub siedmiu w tygodniu. Dla mężczyzn, to cztery lub więcej dziennie lub 14 tygodniowo. Jeśli pijesz więcej niż dzienny lub tygodniowy limit, jesteś zagrożony.
To nie jest jedyny sposób, aby stwierdzić, czy ty lub ktoś, na kim ci zależy, potrzebuje pomocy.
Oznaki wysokofunkcjonującego alkoholizmu:
- Żarty o alkoholizmie
- Nienadążanie za głównymi obowiązkami w domu, pracy czy szkole
- Utrata przyjaźni lub problemy w związku z piciem
- Problemy prawne związane z piciem
- Potrzeba alkoholu, aby się zrelaksować lub poczuć się pewnie
- Picie rano lub w samotności.
- Upijanie się
- Zapominanie, co zrobiło się podczas picia.
- Chowanie alkoholu lub denerwowanie się przy konfrontacji odnośnie picia
Ryzyko
Funkcjonalni alkoholicy mogą wydawać się być pod kontrolą, mówi Benton, ale mogą narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo poprzez picie i jazdę samochodem, ryzykowne spotkania seksualne lub zaciemnienie.
Ciężkie picie wiąże się z wieloma innymi zagrożeniami. Może prowadzić do chorób wątroby, zapalenia trzustki, niektórych form raka, uszkodzenia mózgu, poważnej utraty pamięci i wysokiego ciśnienia krwi. Sprawia też, że jest bardziej prawdopodobne, że ktoś umrze we wraku samochodu lub w wyniku morderstwa albo samobójstwa. A nadużywanie alkoholu zwiększa szanse na przemoc domową, wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci oraz alkoholowy zespół płodowy.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾