•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Leczenie

Detoks alkoholowy – jak się go wykonuje i na czym polega?

Detoks pozwala przerwać ciąg alkoholowy, odtruć organizm z pozostałych w organizmie toksyn, złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego (pojawiającego się u osoby uzależnionej po odstawieniu środka psychoaktywnego) oraz przygotować Pacjenta do dalszej terapii. Jak się go wykonuje i na czym dokładnie polega?


Czym jest zespół abstynencyjny?

 

Przerwanie ciągu alkoholowego i samodzielne próby zerwania z nałogiem u wielu osób uzależnionych kończą się objawami tzw. głodu alkoholowego, czyli zespołu abstynencyjnego. Są to symptomy fizyczne i psychiczne, które są spowodowane silnymi zmianami metabolicznymi w organizmie alkoholika. Jego organizm przyzwyczaja się do substancji powstających w wyniku rozkładu nadużywanego alkoholu, dlatego po odstawieniu picia, pojawia się zespół nieprzyjemnych objawów mających skłonić chorego do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Nasilenie zespołu abstynencyjnego jest uzależnione od ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej, czasu trwania nałogu oraz jego nasilenia (dawek przyjmowanego alkoholu).


Po odstawieniu alkoholu może pojawić się rozdrażnienie, lęk, stan depresyjny, omamy, majaczenie. Choremu często towarzyszą także objawy fizyczne – m.in. silne bóle głowy, osłabienie, nudności, wymioty. Detoks alkoholowy to zespół działań prowadzonych pod kontrolą lekarza, które maja na celu usunięcie pozostałości toksyn z organizmu i złagodzenie symptomów głodu alkoholowego.

 

Jak przebiega detoks?

 

Detoksykację wykonuje się na oddziałach szpitalnych oraz w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu i terapii uzależnień. Bardzo często jest to pierwszy krok przygotowujący do dalszej walki ze zgubnym nałogiem. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem, ustala nasilenie jego problemu, ocenia kondycję fizyczną i psychiczną oraz ewentualne przeciwwskazania do detoksykacji. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia, ponieważ u wielu alkoholików dochodzi do wyniszczenia organizmu. Z tego powodu zalecany jest szeroki wachlarz badań. Najczęściej wykonuje się badania krwi, EKG serca, oraz badania narządów wewnętrznych, które mogły ulec uszkodzenie w wyniku długiego nadużywania alkoholu (żołądek, wątroba).

Kolejnym etapem jest detoksykacja. Chory musi odstawić przyjmowanie alkoholu i przetrwać okres zespołu abstynencyjnego, gdy jego układ metaboliczny będzie oczyszczał się z pozostałości toksyn. Na tym etapie otoczony jest on opieką lekarza i personelu pielęgniarskiego, a specjalista indywidualnie dobiera środki farmakologiczne wspierające proces detoksykacji. Choremu podaje się kroplówki, które mają na celu uzupełnienie płynów i elektrolitów. Dożylnie podaje się także wypłukane sole mineralne i witaminy (przede wszystkim witaminę B1, magnez i potas). Na bieżąco wykonywane są badania krwi i testy medyczne, które pomagają kontrolować poziom substancji toksycznych pozostałych w organizmie.

Detoks często wspiera się farmakologią. Odpowiednio dobrane leki mają pomóc choremu przetrwać fizyczne i psychiczne objawy głodu alkoholowego, poprawić jego ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Lekarz może zadecydować o konieczności sięgnięcia po leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i uspokajające. Niekiedy potrzebne są środki zapobiegające niekontrolowanym skurczom mięśni oraz drgawkom.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾