Fazy alkoholizmu
Alkoholizm ma cztery fazy - prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekła. W każdej z faz przybywa objawów i stają się one coraz bardziej widoczne. Niemniej leczenie może zostać rozpoczęte na każdym etapie rozwijania się uzależnienia. Aby leczenie było skuteczne, należy rozpocząć je możliwie jak najszybciej, bowiem rozwój alkoholizmu można zahamować jeszcze zanim pojawią się zaawansowane objawy choroby. Jak przebiega choroba alkoholowa? O tym poniżej.
1. Faza prealkoholowa
Pierwsza faza może trwać nawet do kilku lat i nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Objawy są podobne do tych, które występują u osób, które po napoje wyskokowe sięgają jedynie okazjonalnie. Niemniej dla potencjalnego alkoholika picie jest znacznie bardziej odprężające i przyjemniejsze. Na tym etapie picie odbywa się w towarzystwie, niemniej poszukiwanie okazji do wypicia jest na porządku dziennym. Rozwija się powoli tolerancja na alkohol, zatem alkoholik musi go pić coraz więcej.
2. Faza ostrzegawcza
Faza ostrzegawcza rozpoczyna się od pojawienia się pierwszej luki w pamięci, czyli potocznie nazywanego urwania filmu. W tejże fazie takie luki zdarzają się nawet po niewielkiej ilości napoju wyskokowego. Ponadto u osoby zagrożonej alkoholizmem pojawiają się charakterystyczne zachowania : inicjowanie i przyspieszanie tempa picia, picie bez okazji, ,,zaprawianie" się przed imprezą, aby lepiej się bawić, picie w samotności. Alkoholik w tej fazie nie zauważa jeszcze problemu, usprawiedliwia swoje zachowanie i zaprzecza oskarżeniom o alkoholizm.
3. Faza krytyczna
Faza ta rozpoczyna się w chwili, kiedy alkoholik traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Żadne plany i obietnice nie są w stanie powstrzymać go przed kolejnym kieliszkiem. Nie zauważa też potrzeb otaczających go bliskich. Istotne staje się planowanie kolejnej imprezy, kupowanie alkoholu, albo zbieranie pieniędzy na tenże cel. Alkoholik zaniedbuje pracę, rodzinę, swój wygląd. Niemniej dalej nie przyznaje się, iż ma jakikolwiek problem z piciem. Picie ma charakter ciągły z niewielkimi okresami abstynencji, w których alkoholik próbuje udowodnić sobie i innym, że ma kontrolę nad piciem.
4. Faza przewlekła
Jest to najbardziej zaawansowana faza alkoholizmu z pośród wszystkich, w której alkoholik wyzbywa się wszelakich zahamowań i jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Pije praktycznie bez przerwy, a pierwszą dawkę napoju wyskokowego przyjmuje już z samego rana. Jest ciągle nietrzeźwy, gwałtownie spada jego tolerancja na alkohol - wystarczy mu już wyłącznie kilka kieliszków, aby się upić. Ciągle wysoki poziom etanolu w układzie krwionośnym negatywnie odbija się na jego stanie zdrowia : pojawia się spowolnienie psychoruchowe, obniżenie funkcji intelektualnych, zanikają uczucia wyższe, występują zaburzenia w popędzie seksualnym, choruje układ nerwowy i wątroba. Każda próba zakończenia ciągu alkoholowego zakończona jest dotkliwym dla alkoholika zespołem abstynencyjnym - lękami, zaburzeniami snu, wymiotami, ogólnym osłabieniem, bólami głowy, drżeniem rąk i całego ciała. Może wystąpić także przewlekła psychoza alkoholowa. Na tak zaawansowanym etapie alkoholik sięga już nie tylko i wyłącznie po typowe trunki dostępne w sklepach z alkoholem, ale z braku funduszy może pić również surogaty alkoholowe (chociażby denaturat). Z uwagi na zatrucie bardzo często bywa w szpitalach i izbach wytrzeźwień. Picie bez żadnej przerwy, popadanie w ciąg alkoholowy w końcu skutkuje całkowitym wyczerpaniem organizmu, a w konsekwencji nawet śmiercią.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾