•   Piątek, 19 kwietnia 2024
Leczenie

Szkoły mogą pomóc w wykrywaniu problemów alkoholowych wśród nastolatków

Rodzice lub opiekunowie są na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o wykrywanie i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem alkoholu przez nieletnich. Jednak rodzicom i opiekunom w domu może być trudno uzyskać pełny obraz zachowań i postaw nastolatków. Dzieje się tak z powodu wielu godzin, które nastolatki spędzają w szkole i na zajęciach związanych ze szkołą lub pozaszkolnych. W związku z tym nauczyciele i pracownicy szkoły mogą również odegrać ważną rolę w rozpoznawaniu sygnałów świadczących o tym, że nastolatek może mieć problem z używaniem alkoholu.

Nastolatki, które wcześnie lub późno dojrzewają, mogą być bardziej zagrożone

Według Surgeon General's Underage Drinking Educator Guide, nastolatki, które dojrzewają wcześniej niż ich rówieśnicy i nastolatki, które dojrzewają później, mogą być bardziej narażone na picie alkoholu przez nieletnich. Wychowawcy, ponieważ w trakcie swojej pracy zawodowej stykają się z tysiącami nastolatków i codziennie widzą ich obok siebie, mogą być w stanie lepiej zidentyfikować tych nastolatków, którzy znajdują się na najdalszych krańcach spektrum dojrzałości rozwojowej.

Wychowawcy jako pierwsi zauważają zmiany w wynikach w nauce

Spadek wyników w nauce jest częstą konsekwencją problemów alkoholowych wśród nastolatków. Nauczyciele są często pierwszymi osobami, które mogą rozpoznać, kiedy wyniki w nauce zaczynają spadać. Nastolatki, jeśli się na to zdecydują, mogą często ukrywać przed rodzicami problemy w nauce przez dłuższy czas, co sprawia, że rodzice nie wiedzą o tej klasycznej oznaki używania alkoholu przez nieletnich. Zmiana jest kluczowym elementem tego wskaźnika. Wiele osób konsekwentnie zmaga się z problemami w szkole, co samo w sobie nie jest znakiem ostrzegawczym. Ale znacząca zmiana - np. uczeń osiągający stosunkowo wysokie wyniki w nauce nagle otrzymuje oceny poniżej średniej - oznacza, że nauczyciele powinni szukać jakiegoś wyjaśnienia. Częste nieobecności i konieczność podjęcia działań dyscyplinarnych często towarzyszą spadkom ocen, które są wynikiem używania alkoholu. Jeśli wyjaśnienie tych zmian nie jest oczywiste - np. choroba lub śmierć bliskiej osoby - nie należy wykluczać problemów alkoholowych.

Zmiany w znajomych, wyglądzie i nastawieniu są sygnałami ostrzegawczymi

Wiele innych oznak często wskazuje na problemy z alkoholem i chociaż wychowawcy nie są w stanie wychwycić ich lepiej niż rodzice, ich obserwacje mogą pomóc w ustaleniu wzorca, który jasno pokazuje, że dzieje się coś więcej niż typowe tarcia między nastolatkiem a rodzicem lub kilka złych dni. Zmiany nastroju, zwłaszcza wzrost drażliwości i drażliwości, mogą być oznaką problemów z alkoholem. Podobnie jak przyjmowanie postawy bezinteresowności i zachowywanie się tak, jakby nic nie było ważne. U nastolatków nadużywających alkoholu mogą wystąpić objawy psychiczne, takie jak brak koncentracji i słaba pamięć. Do fizycznych oznak problemów z alkoholem należą przekrwione oczy, niechlujny wygląd, brak energii i słaba koordynacja. Nastolatki mogą również zacząć spotykać się z innymi przyjaciółmi niż ci, z którymi wcześniej byli blisko. Jeśli nowymi przyjaciółmi są osoby, których rodzice nie chcą poznać, wychowawcy mogą być lepiej przygotowani do wychwycenia tych zmian.

Co powinni zrobić wychowawcy

W przeciwieństwie do rodziców lub opiekunów, wychowawcy nie zawsze mają prawo do podejmowania bezpośrednich działań w sprawie spożywania alkoholu przez nieletnich. Jeśli okaże się, że uczeń jest nietrzeźwy lub posiada alkohol, będzie podlegał szkolnym procedurom dyscyplinarnym. Jeśli jednak wychowawcy mają tylko podejrzenia, często są zmuszeni do zajęcia się objawami, a nie podejrzaną przyczyną. Wychowawcy mogą zdecydować się na bezpośredni kontakt z rodzicami w sprawie nagłego spadku wyników w nauce. Mogą skierować uczniów do pielęgniarki szkolnej, jeśli są oznaki słabego zdrowia fizycznego, które mogą sugerować używanie alkoholu. Mogą również skierować uczniów do doradcy lub innego organu w przypadku problemów z postawą i dyscypliną. Gdy rodzice są świadomi, że ich nastolatek może mieć problem z alkoholem, wychowawcy mogą również pomóc rodzicom w dostępie do programów edukacji i leczenia uzależnień.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾