•   Piątek, 19 kwietnia 2024
Leczenie

Duże spożycie alkoholu w młodości wiąże się z lękiem i uzależnieniem od alkoholu w wieku dorosłym

Teen binge drinking może ustawić kogoś do lęku i nadużywania alkoholu w późniejszym życiu poprzez wpływ na rozwój mózgu i regulacji genów w kluczowym czasie rozwoju, nowe badanie opublikowane w kwietniu 2015 r. w czasopiśmie Neurobiology of Disease konkluduje. Dobre wieści, według głównego badacza: Wiedząc, jak ekspresja genów jest wpływ przez alkohol binging w młodości może umieścić naukę bliżej do opracowania leku, aby cofnąć efekt, gdy pojawi się w dorosłości. "Odkrycia te stanowią ważny wkład w nasze zrozumienie zmian w mózgu wywołanych przez alkohol, które sprawiają, że problemy alkoholowe w dorosłym życiu są bardziej prawdopodobne wśród młodych ludzi nadużywających alkoholu" - mówi w komunikacie prasowym George F. Koob, PhD, dyrektor National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), który pomógł sfinansować badania. Naukowcy z University of Illinois at Chicago (UIC) College of Medicine badali przerywaną ekspozycję na alkohol u szczurów laboratoryjnych w wieku młodzieńczym i śledzili ich zachowanie w dorosłym życiu.

Dlaczego wyniki tych badań są ważne

Podczas gdy spożycie alkoholu przez młodzież jest na historycznie niskim poziomie, 90 procent pijącej młodzieży pije w dużych ilościach, co jest ryzykowną praktyką, według NIAAA. Osoba pijąca w dużych ilościach jest definiowana jako mężczyzna lub kobieta spożywająca odpowiednio 5 do 6 lub więcej drinków na jedno zdarzenie, często w krótkim czasie. Dotychczasowe badania pokazują, że osoby pijące alkohol, które zaczynają przed 15 rokiem życia, są cztery razy bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu w przyszłości. Zastosowanie jakiegokolwiek leku odwracającego może pomóc każdej liczbie z 16 procent ludzi na świecie, którzy piją w nadmiernych ilościach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że wzrost spożycia alkoholu w nadmiernych ilościach przyczynił się do śmierci 3,3 miliona ludzi w 2012 r., zgodnie z najnowszym badaniem WHO.

Picie wśród młodzieży i brak połączeń w mózgu

"Nasze badanie dostarcza mechanizmu, w jaki sposób upijanie się w okresie dojrzewania może prowadzić do trwałych zmian [epigenetycznych], które skutkują zwiększonym lękiem i alkoholizmem u dorosłych" - powiedział dr Subhash C. Pandey, profesor psychiatrii i dyrektor badań nad alkoholizmem neurobiologicznym na UIC w komunikacie uniwersytetu. Przerywana ekspozycja na alkohol "pogarsza zdolność mózgu do tworzenia połączeń, których potrzebuje w okresie dojrzewania. Mózg nie rozwija się tak, jak powinien i związane są z tym trwałe zmiany behawioralne." Aby jak najdokładniej modelować ludzkie nastoletnie picie w przypływie alkoholu, badacze podawali alkohol szczurom w równoważnym wieku (28 dni) przez dwa dni z rzędu, następnie odstawiali je od alkoholu na dwa dni, i tak dalej, przez 13 dni. Naukowcy badali niektóre z tych szczurów aż do ich dorosłości, obserwując ich nietypowe zachowanie. Szczury były uważnie obserwowane po podaniu im zarówno wody, jak i alkoholu. Szczury narażone na działanie alkoholu w okresie dojrzewania wykazywały zmiany w zachowaniu, które trwały znacznie dłużej niż do końca ich okresu spożywania alkoholu. W dorosłości, szczury pili więcej niż szczury z grupy kontrolnej i wykazały ciągłe zachowania lękowe.

Odświeżenie wiedzy o epigenetyce

NIAAA oferuje odświeżenie, aby pomóc zrozumieć wyniki badań. DNA znajduje się w każdej komórce. Aby zmieścić się w jądrze, długie nici DNA wiją się wokół białek zwanych histonami, podobnymi w wyglądzie do nici nawijających się na szpulę. Wcześniejsze badania powiązały strukturę mózgu zwaną amygdala z lękiem i piciem alkoholu. "Kiedy dr Pandey i jego współpracownicy analizowali w swoim badaniu migdałki szczurów narażonych na działanie alkoholu, stwierdzili, że kompleks DNA i białek histonowych w jądrach komórek migdałka wydaje się być ciasno owinięty" - wyjaśnia NIAAA. "Stwierdzili również zwiększony poziom białka o nazwie HDAC2, które modyfikuje histony w sposób, który powoduje, że DNA jest ciaśniej zawijane wokół nich". Razem, te rodzaje zmian w funkcji genu, ale nie w samej sekwencji DNA, nazywane są zmianami epigenetycznymi. "Geny, które leżą wewnątrz DNA, które jest ciasno owinięte wokół histonów, są mniej aktywne niż wtedy, gdy DNA jest luźno owinięte" - powiedział Pandey. "Im luźniej DNA jest zwinięte, tym geny są bardziej dostępne dla maszynerii komórkowej, która tworzy odpowiednie białka". Te zmiany epigenetyczne były związane ze zmniejszoną ekspresją konkretnego genu wymaganego dla komórek nerwowych do tworzenia połączeń synaptycznych. Obniżona ekspresja genu, powiedział Pandey, jest prawdopodobnie z powodu ciaśniejszego zwijania jego DNA. I że zmniejszona ekspresja genu trwała dobrze do dorosłości, kiedy badacze znaleźli dorosłe szczury miały zmniejszoną łączność nerwową. "To może być mechanizm, dzięki któremu młodzieńcze upijanie się zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych, w tym alkoholizmu, w wieku dorosłym" - powiedział Pandey. "Geny, które leżą wewnątrz DNA, które jest ściśle owinięte wokół histonów są mniej aktywne niż są, jeśli DNA jest luźno owinięte," Pandey powiedział. "Im luźniej DNA jest zwinięte, tym bardziej dostępne są geny dla maszynerii komórkowej, która wytwarza odpowiednie białka".

Lek na raka w leczeniu niepokoju i nadużywania alkoholu?

Eksperyment podczas badań zasugerował potencjalne leczenie farmakologiczne: Szczury narażone na działanie alkoholu w okresie dojrzewania, jako dorosłe otrzymywały lek przeciwnowotworowy, który blokuje aktywność HDAC2. Ten lek przeciwnowotworowy przywrócił ekspresję genu w stopniu wymaganym do tworzenia synaps. DNA było również bardziej luźno zwinięte niż spodziewali się badacze, a szczury wykazywały mniejszy niepokój i spożycie alkoholu. To, co jest dalej, powiedział Pandey, to więcej badań, a wśród pytań jest to: "Nie jesteśmy pewni, czy lek musi być podawany długofalowo w okresie dorosłości, aby całkowicie odwrócić szkodliwe skutki młodzieńczej ekspozycji na alkohol". By Nancy Wride Follow Nancy Wride at @NWride

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾