•   Sobota, 9 listopada 2024
Informacje

Alkoholizm i jego powikłania - jakie są skutki uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm to choroba wyniszczająca stopniowo, która niesie ze sobą wiele poważnych powikłań, nie tylko społecznych i psychologicznych, ale także zdrowotnych. Poza zaburzeniem funkcjonowania społecznego i rodzinnego, choroba alkoholowa doprowadza do niewydolności wielu układów w ustroju.

 

Alkoholizm a skutki  psychologiczne i społeczne


Alkoholizm wywiera istotny wpływ na psychikę osoby chorej. Istotnymi powikłaniami uzależnienia są zmiany w psychice - u alkoholika stopniowo zanikają uczucia wyższe, funkcje poznawcze ulegają upośledzeniu, dochodzi do wykształcenia zespołów chorobowych, które objawiają się patologicznymi zachowaniami. W tym miejscu należy wskazać na następujące jednostki chorobowe:

- przewlekła psychoza alkoholowa,
- zespół Otella,
- psychoza Korsakowa,
- depresja alkoholowa,
- otępienie alkoholowe.

Wszystko to przekłada się na zaburzenia w obszarze funkcjonowania społecznego i rodzinnego - uzależniony traci pracę, stroni od ludzi, zamyka się w sobie, stosuje przemoc w rodzinie i w otoczeniu.

 

Alkoholizm a powikłania zdrowotne

 

Uzależnienie od alkoholu wywiera destrukcyjny wpływ na wszystkie układy i organy, znajdujące się w ustroju.

O ile w przypadku osoby nieuzależnionej, niewielkie dawki alkoholu zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, to nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju schorzeń takich jak:

- nadciśnienie,
- zaburzenia rytmu serca,
- kardiomiopatie,

Częste są też zmiany o charakterze morfologicznym w szpiku kostnym.

Neurotoksyczne działanie etanolu doprowadza też do upośledzenia funkcji układu nerwowego. Do wystąpienia schorzeń neurologicznych przyczynia się też towarzyszący alkoholizmowi brak witamin i składników mineralnych. U uzależnionego mogą wystąpić następujące choroby:

- toksyczna neuropatia wzrokowa,
- zapalenie wielonerwowe,
- otępienie.

Uszkodzenie układu nerwowego doprowadza do wystąpienia licznych schorzeń, które wpływają na osobowość alkoholika. Innym powikłaniem jest encefalopatia Wernieckiego, której objawy to:

- oczopląs,
- drgawki,
- niedowład spastyczny kończyn,
- polineuropatie,
- zaburzenia gałkoruchowe,
- niezborność ruchowa. 

Kolejne powikłania alkoholizmu dotyczą układu pokarmowego - śluzówek dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia w obszarze dwóch ostatnich organów. Wątroba wpierw ulega stłuszczeniu, następnie zapaleniu, zwłóknieniu i w konsekwencji - marskości. W trzustce można zaobserwować przewlekły stan zapalny, czego powikłaniem może być cukrzyca. 

Alkoholizm wywiera też destrukcyjny wpływ na funkcje seksualne. Długotrwałe spożywanie alkoholu osłabia libido, doprowadza do wystąpienia zaburzeń erekcji, a gdy dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego - do trwałej impotencji. U wielu osób pojawia się też obniżenie płodności.

Kolejne powikłania można zaobserwować w układzie immunologicznym. Alkoholicy są znacznie bardziej wrażliwi na działanie mikroorganizmów chorobotwórczych. Częste infekcje to jedno, gdy dojdzie do zakażenia organizmu, choroba jest trudna do wyleczenia. Dzieje się tak, ponieważ alkohol upośledza zdolność limfocytów do produkcji przeciwciał. 

Czytaj więcej o skutkach nadużywania alkoholu >>

 

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾