•   Wtorek, 10 grudnia 2024
Porady

Alkoholizm a wątroba - w jaki sposób alkohol niszczy wątrobę?

Wątroba to bardzo ważny narząd, największy wśród gruczołów ludzkiego organizmu. Metabolizuje różne substancje odżywcze, syntetyzuje białka krwi, bierze udział w gospodarce hormonalnej, a także trawieniu tłuszczów (wytwarzanie żółci). Magazynuje wiele niezbędnych do życia witamin. Wątroba stanowi też "filtr" organizmu, odpowiedzialny za neutralizowanie trujących substancji. Niestety, często spożywany alkohol wpływa na nią bardzo negatywnie, zwłaszcza, gdy przyjmowany jest w dużych ilościach.

 

W jaki sposób alkohol oddziałuje na wątrobę?

 

Alkohol etylowy jest metabolizowany w wątrobie - każda przyjęta dawka trafia właśnie do tego narządu, który usuwa ją z organizmu na drodze przemian biochemicznych. W tym procesie alkohol etylowy jest rozkładany do aldehydu oraz kwasu octowego. Obie substancje zaburzają równowagę procesów zachodzących w komórkach wątroby, co powoduje tak zwany stres oksydacyjny. To z kolei sprawia, że wolne rodniki tlenowe uszkadzają tkanki budujące wątrobę. Sam aldehyd octowy także działa toksycznie i przyczynia się do uszkodzeń narządu - podobnie jak inne, krążące we krwi produkty rozpadu alkoholu etylowego.

Dlatego właśnie choroby i uszkodzenia wątroby dominują w klinicznym obrazie alkoholizmu. Każdy, kto przewlekle spożywa duże dawki alkoholu musi liczyć się z faktem, że dla jego wątroby nie pozostanie to obojętne.

 

Choroby wątroby spowodowane przez alkoholizm


Alkoholizm wpływa na zdrowie wątroby - to pewne. A w jaki sposób może je zniszczyć? Oto choroby najczęściej towarzyszące chorobie alkoholowej.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, która dotyka zdecydowanej większości alkoholików. W komórkach wątroby odkładają się lipidy, dochodzi do powiększenia narządu i zahamowania jego normalnych funkcji. Kontynuowanie picia może doprowadzić nawet do pękania hepatocytów, a następnie do marskości wątroby. Objawy stłuszczenia to obrzęki, wodobrzusze, biegunki.  Zmiany mogą powoli cofać się, o ile pacjent zachowa abstynencję.

Zapalenie wątroby spowodowane alkoholem prowadzi do zwyrodnień komórek i obszernych stanów zapalnych. To sprawia, że ten ważny narząd nie funkcjonuje prawidłowo - pojawiają się silne problemy trawienne, gorączka, wodobrzusze, żółtaczka, a także uszkodzenia układu nerwowego.  Także zmiany zapalne mogą ustąpić po zaprzestaniu picia - w przypadku niezbyt rozwiniętych ustępowanie zachodzi dość szybko.

Bardzo poważny problem zdrowotny stanowi marskość wątroby. Jej objawy nie różnią się zasadniczo od objawów marskości wywołanej innymi przyczynami. Pojawiają się zaburzenia hormonalne (u mężczyzn feminizacja - wzrost piersi, zanik funkcji jąder), a także żółtaczka, obrzęki kończyn, żylaki przełyku. Chorobie towarzyszy też encefalopatia wątrobowa - zespół objawów neurologicznych, wśród których znajdują się między innymi zaburzenia rytmu snu i czuwania, obniżenie koncentracji, zaburzenia świadomości. Marskość wątroby może zniszczyć ją nieodwracalnie i jedyną drogą ratunku dla chorego pozostanie przeszczep - często nieskuteczny u aktywnie pijących alkoholików.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾