•   Piątek, 12 lipca 2024
Informacje

Jak być trzeźwym i podjaranym

To jest wpis gościnny Eugene'a Stiltnera, współzałożyciela organizacji "Sober and Stoked".

Jeśli to czytasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w trakcie jednego z najgorszych doświadczeń w swoim życiu.

To bezradne miejsce; obserwowanie, jak osoba, którą stworzyłeś, prowadzi się drogą, która może zakończyć się śmiercią, zamknięciem w zakładzie zamkniętym lub więzieniem.

Uzależnienie od narkotyków i alkoholu to nie zabawa. To sprawa życia lub śmierci.

MOJA HISTORIA

Mogę dziś o tym pisać, ponieważ sama byłam osobą, która spowodowała to poczucie bezradności. Wiem, jak to jest zadawać ten ból i nie doceniać poziomu rozpaczy, jaki się wytworzyło u ludzi, którzy dali ci wszystko na świecie.

Dziś, po 13 latach trzeźwości, widzę rzeczy wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej. Moje doświadczenia i piekło, przez które przeszedłem, w połączeniu z bólem, jaki sprawiłem moim rodzicom i innym, ukształtowały mnie na osobę, którą jestem dzisiaj.

Dały mi dar.

Mam szczerą nadzieję, że każdy z czytających to rodziców będzie mógł zobaczyć, jak jego dziecko otrzymuje ten dar.

Moi rodzice przeszli przez piekło. Musieli stawić czoła moim aresztowaniom, depresji, lekkomyślnym i destrukcyjnym zachowaniom, które były definicją szaleństwa.

I wiecie, co zrobili?

Próbowali pomóc, a gdy to się nie udawało, próbowali dalej.

Słuchali o szaleństwie i próbowali udzielać rad, a kiedy to się nie udawało, próbowali jeszcze raz.

Błagali niebiosa, aby znalazły sposób na uratowanie mnie, a kiedy to się nie udawało, próbowali dalej.

Nigdy, nawet przez sekundę, nie wierzyli, że nie uda mi się z tego wyjść, chociaż w latach aktywnego uzależnienia sam w to nie wierzyłem.

Nie miałem zamiaru się z tego wydostać. Nie zależało mi na tym i nie chciałem tego.

Zanim uzależnienie przejęło całkowitą kontrolę nad moim życiem, miałem zainteresowania i pasje. Grałem w piłkę nożną, zakochałem się w surfingu, snowboardzie i jeździe na rowerze górskim. Chciałem mieć udział we wszystkim, co było aktywne.

Kiedy jednak zacząłem pić, wszystko inne zeszło na drugi plan. Nic innego nie liczyło się tak bardzo.

POWRÓT DO TRZEŹWOŚCI

Nikt mi nigdy nie powiedział, kiedy moje życie chyliło się ku upadkowi, kiedy kończyło mi się czas, że życie bez alkoholu jest nie tylko możliwe, ale i przyjemne! Wystarczyły mi rzeczy, które kochałem w życiu!

Teraz, kiedy jestem ojcem 8-letniego syna, cały czas się martwię, że on skończy tak jak ja. Moi rodzice nie mogliby lepiej wykonywać swojej pracy. Byli troskliwi, obecni na wszystkich moich meczach i wspierali mnie. Sprawdzili wszystkie możliwości.

Jak więc mogę sprawić, by mój syn nie musiał stawić czoła ciemnościom, które były moim udziałem? Moi rodzice zrobili wszystko, co trzeba, a ja i tak skończyłem w takim stanie.

Jeśli masz demony, ostatecznie nikt nie może cię uratować, tylko ty sam. Oddałbym wszystko, aby on nigdy nie musiał podążać tą drogą.

Moi rodzice nie wiedzieli, co ich spotkało, dopóki nie było za późno. Mam nadzieję, że moje własne doświadczenia dadzą mi wiedzę, na co zwrócić uwagę, jeśli on kiedykolwiek zacznie się poślizgiwać. Mam tylko nadzieję, że nie przegapię tych znaków, jeśli będą mi się rzucać w oczy.

TRZEŹWY I PODJARANY

Pomysł, że życie na trzeźwo może być niesamowite i ekscytujące, był tym, co popchnęło jednego z moich najlepszych przyjaciół, Scotta Frencha, i mnie do założenia "Sober and Stoked" w 2017 roku.

Byliśmy tam dla siebie nawzajem na dnie. Teraz, kiedy obaj jesteśmy trzeźwi, jestem głęboko wdzięczny każdego dnia, że mamy możliwość bycia tu dla siebie nawzajem i współpracy.

Wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć coś, co będzie inspirować ludzi. Chcemy, aby ci, którzy nadal cierpią z powodu uzależnienia lub są na wczesnym etapie zdrowienia, mogli na nowo rozbudzić w sobie utraconą pasję lub odkryć nowy cel. Po tym, jak tak wiele wzięliśmy od ludzi wokół nas, chcieliśmy spróbować odwdzięczyć się tym samym.

W naszym niedawno wydanym filmie "6 Gifts" pokazujemy historie sześciu sportowców (jednym z nich jest Scott), którzy walczyli z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Teraz wykorzystują sport, który tak bardzo kochają, aby prowadzić wymarzone życie na odwyku!

JAK MOŻESZ POMÓC

Jeśli Twoje dzieci są w trakcie uzależnienia, spróbuj pomóc im odkryć na nowo pasję, której pozbawił je nałóg. Jeśli uwielbiają jeździć na nartach, wyjedźcie całą rodziną na wycieczkę narciarską.

Czy są fanami jakiejś gwiazdy lub artysty, który wyszedł z nałogu? Znajdź sposób, aby przedstawić tę osobę jako bohatera.

Upewnij się, że wiedzą, iż nawet przy wszystkich pieniądzach i sławie świata zdecydowali się na trzeźwość, ponieważ ich życie stało się nie do opanowania z powodu zażywania narkotyków.

Najważniejsze, co z pewnością poradziłaby moja mama, to utrzymywać otwarte linie komunikacyjne. Nawet jeśli oznacza to słuchanie kogoś, kto najwyraźniej jest tylko skorupą dziecka, które wychowałeś.

Jeśli ktoś z rodziców pije lub zażywa alkohol, to TY musisz przejąć inicjatywę i przestać! Nawet jeśli jest to zwykłe używanie, a nie czynne uzależnienie. Wyrzuć to z domu.

Jeśli masz zamiar głosić swojemu dziecku, że może wieść wspaniałe życie w trzeźwości, to lepiej upewnij się, że nie wypijesz lampki wina dla "relaksu" albo piwa, bo "gra się toczy". W żadnym z tych scenariuszy nie ma nic złego. Jeśli jednak Twoje dziecko walczy o życie, odłóż godzinę koktajlu na później (obiecuję, że przeżyjesz). Bądź pozytywnym przykładem.

TWOJA HISTORIA

Być może nie czujesz, że masz w sobie coś z Supermana czy Wonder Woman. A jednak musisz sięgnąć głęboko, przywdziać pelerynę i wziąć się do pracy. Znajdź w sobie siłę do walki z szaleństwem, bo na pewno zobaczysz rzeczy, o których nie będziesz mógł zapomnieć.

Mimo wszystko trzeba walczyć dalej. Nie możesz się poddać, nawet na sekundę.

Kiedy dzieci krzyczą, trzeba je uspokajać.

Trzeba je pocieszać, gdy płaczą.

Kiedy naciskają, trzeba być silniejszym od nich.

Nie zawsze będziesz wiedział, dlaczego mają te demony. Nie zawsze będziesz wiedział, dlaczego coś w nich jest, co prowadzi ich w przepaść. Możesz się obwiniać i czuć się jak czarny charakter za wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości.

Jednak mylisz się.

Tak naprawdę to Ty jesteś bohaterem tej historii.

Do Kermita i Suzanne Stiltner: Nie ma wystarczających słów, aby wyrazić moją miłość i wdzięczność za to, że pomogliście mi uratować życie. Żadna osoba nie powinna być zmuszona do przeżywania tego, co wy przeżyliście.

Mam nadzieję, że praca, którą wykonujemy w ramach programu "Sober and Stoked", pomoże w jakiś sposób wynagrodzić Wam ból, który Wam zadałem.

KONTAKT

Jeśli Scotty lub ja możemy pomóc, rozmawiając z Twoim synem lub córką albo z Tobą, wyślij nam e-mail lub bezpośrednią wiadomość na Facebooku lub Instagramie! Będziemy szczęśliwi, mogąc pomóc w jakikolwiek sposób!

Film "6 Gifts" można kupić na stronie www.soberandstoked.com lub wypożyczyć na www.vimeo.com.

Sober and Stoked można śledzić na Facebooku i Instagramie.

BIO

Eugene Stiltner jest współzałożycielem "Sober and Stoked" i obecnie mieszka w Hershey, PA. Obecnie pełni funkcję Brand Managera w Touch of Color Flooring.

Od czasu, gdy 13 lat temu zaczął trzeźwieć, wyprodukował trzy projekty filmowe w świecie surfingu, przez siedem lat był właścicielem restauracji, uruchomił inne przedsięwzięcia typu start-up oraz wrócił do szkoły, aby ukończyć studia licencjackie i magisterskie.

Jego pasją jest pomaganie ludziom, którzy zmagają się z uzależnieniem i są na wczesnym etapie zdrowienia, w odkryciu, jak niesamowita może być trzeźwość. Kiedy nie pracuje, można go spotkać z jego wspaniałą i wspierającą żoną i synem, Jennifer i Owenem, surfującego, jeżdżącego na snowboardzie, wędrującego po górach lub na rowerze górskim.

ShareTweetPin143 Udziały

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾