•   Czwartek, 30 maja 2024
Informacje

Czy nasze społeczeństwo skłania kobiety do zażywania narkotyków?

Czy niepokoi Cię problem kobiet i zażywania narkotyków?

Czy znasz kogoś, kto się z tym zmaga?

Kiedy w zeszłym tygodniu czytałam o Międzynarodowym Dniu Kobiet, zaczęłam się zastanawiać, co popycha młode nastolatki i kobiety do uzależnienia.

Niedawno obejrzałam film dokumentalny Miss Representation,

autorstwa Jennifer Siebel Newsom, małżonki byłego burmistrza San Francisco. Ideą filmu jest to, że wszyscy jesteśmy pod wpływem przekazu medialnego dotyczącego wartości dziewcząt i kobiet w naszym społeczeństwie, który zaczyna się już w momencie narodzin.

W filmie biorą udział najbardziej wpływowe kobiety amerykańskiego świata polityki, wiadomości i rozrywki. Dzięki nim widzowie mogą zapoznać się z przekazem medialnym i wizerunkiem kobiet.

Film pokazuje, w jaki sposób amerykańskiej młodzieży wmawia się, że wartość kobiet i dziewcząt leży w ich młodości, pięknie i seksualności.

"Każda kobieta ma swoją własną historię przezwyciężenia ucisku i przeinaczenia; jednak na przestrzeni dziejów media tłumiły, przekręcały i często ignorowały słowa kobiet".

Co więc ten film i przedstawianie kobiet w mediach ze względu na ich młodość, piękno i seksualność ma wspólnego z uzależnieniami?

Uzależnienia od alkoholu, narkotyków, jedzenia, seksu i mediów nasiliły się w ostatnich dziesięcioleciach, odkąd media zaczęły przejmować kontrolę nad naszym życiem. Młode kobiety bardziej niż kiedykolwiek odczuwają wpływ mediów. Ich uczucia wyrażają się poprzez depresję, poczucie wstydu,

rozwiązłość, a także zaburzenia jedzenia, takie jak bulimia, nadużywanie substancji, które może prowadzić do uzależnienia i wiele innych.

Na początek, w ciągu jednego tygodnia amerykańskie nastolatki spędzają 31 godzin na oglądaniu telewizji, 17 godzin na słuchaniu muzyki, 3 godziny na oglądaniu filmów, 4 godziny na czytaniu czasopism, 10 godzin w Internecie. To 10 godzin i 45 minut konsumpcji mediów dziennie.

Uzależnienie od mediów to jedno z miejsc, w którym nastolatki otrzymują wciąż ten sam przekaz na temat kobiet. Nastoletnie dziewczęta boleśnie odczuwają stereotypy medialne, według których są cenione za to, jak wyglądają. Często ich pomysły i siła umysłu są ignorowane. Aby złagodzić swój ból, mogą sięgnąć po alkohol i narkotyki oraz inne negatywne nawyki.

Obejrzyj krótki klip z filmu Miss Representation.

Kobiety i nadużywanie narkotyków

Kobiety są najszybciej rosnącą grupą osób używających substancji psychoaktywnych w Stanach Zjednoczonych. W 2010 r. około 2,7 miliona Amerykanek nadużywało alkoholu lub narkotyków.

Przemoc fizyczna, emocjonalna i seksualna odgrywa istotną rolę w tym, że kobiety sięgają po narkotyki lub alkohol, aby poradzić sobie z problemami.

Rzeczywiście, kiedy badacze porównali mężczyzn i kobiety zażywających kokainę, stwierdzili znacznie większą aktywację neuronalną w regionach mózgu kobiet poszukujących narkotyków podczas stresu społecznego (takiego jak wykluczenie, bycie poniżanym itp.) niż w przypadku mężczyzn lub kobiet, które nie zażywały narkotyków. ~Dr Adi Jaffe

Od ponad 100 lat zachęca się kobiety i dziewczęta do samoleczenia. Według NIDA lekarze przepisują obecnie kobietom dwa razy więcej leków psychotropowych niż mężczyznom, a wiele z nich jest ponownie przepisywanych przez dziesiątki lat.

Wiele dziewcząt twierdzi, że do picia alkoholu i zażywania narkotyków wprowadził je ich chłopak. Picie jest zwykle częścią ich pierwszego doświadczenia seksualnego.

Kobiety odczuwają skutki picia alkoholu wcześniej niż mężczyźni i po wypiciu mniejszej ilości. Podobnie jak mężczyźni, niektóre z nich mogą popaść w uzależnienie.

Cindy McAlpin z Centrum Hanleya pisze:

Kobiety zajmujące stanowiska kierownicze średniego i wyższego szczebla mówią, że czują potrzebę utrzymania swojej pozycji na wielu frontach, w tym zachowania macho polegające na piciu alkoholu podczas spotkań z kolegami. Choć kwestia ta jest rzadko omawiana, wydaje się, że jest to część walki kobiet o to, by być postrzeganymi jako równe sobie i dopuszczonymi do wyższych szczebli władzy.

Czy uważasz za interesujące, że kobiety sprawujące władzę czują potrzebę dorównania mężczyznom w piciu alkoholu, aby utrzymać swój status przywódcy?

Stephanie Covington, autorka książki A Women's Way Through the Twelve Steps, twierdzi, że kobiety są mniej wzmocnienie pozycji w społeczeństwie w ogóle, ponieważ tradycyjne poglądy na temat kobiet przedstawiają je jako bardziej kobiece, atrakcyjne i kochane, jeśli nie mają władzy - lub zachowują się tak, jakby jej nie miały.

Z powodu tego tradycyjnego braku władzy kobiety znalazły sobie własne sposoby, jednym z przykładów jest manipulacja. Kobiety schlebiają, flirtują, przymilają się i grają bezradne, aby dostać to, czego chcą.

W przypadku uzależnienia kobieta straciła wszelką władzę nad swoją chorobą i brak jej poczucia własnej wartości. Uzależnienie ma jednak pewną zaletę - jest sposobem radzenia sobie, maskowania uczuć kobiety wobec samej siebie i jej emocjonalnego bólu.

Zaprzeczanie jest często wspierane przez rodzinę, pracę, lekarzy, którzy mogą nie zadawać właściwych pytań. Rodzice nastolatek mogą nie dostrzegać oznak lub zaprzeczać temu, jak dużo ich córka pije lub zażywa narkotyków.

Kobietom, które zajmują się zarówno karierą zawodową, jak i prowadzeniem domu, niezwykle trudno jest przyznać, że straciły kontrolę nad swoim życiem. Kobieta może próbować nad wszystkim zapanować, aby zachować poczucie kontroli i poradzić sobie z niepokojem. W rzeczywistości ma ona niewielką kontrolę nad tym, co się wokół niej dzieje.

Jak większość uzależnionych, zawsze myślałam, że to ja panuję nad sytuacją i nigdy nie zamierzałam ani nie wyobrażałam sobie, że to alkohol będzie panował nade mną. ~ Carolyn Hughes

Recovery

Wiele kobiet rezygnuje z własnych potrzeb, aby móc zajmować się innymi. Być może nawet zmieniły swoją osobowość, aby dostosować się do potrzeb innych. Wyzdrowienie dla kobiet oznacza, że muszą one uznać siłę uzależnienia. Muszą odnaleźć poczucie własnej wartości i osobistej mocy.

Przyglądanie się własnym uczuciom, myślom, pragnieniom i potrzebom może być dla kobiety przerażające.

Przyjaźnie między kobietami są niezwykle ważne, ponieważ kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Dzięki silnym związkom z przyjaciółmi cieszą się lepszym zdrowiem. Na odwyku

kobiety potrzebują innych kobiet, aby na nowo nawiązać kontakt ze sobą i z innymi.

Większość kobiet odkrywa, że ich potrzeba powrotu do zdrowia jest procesem powolnym. Proces ten polega na odnalezieniu prawdziwych siebie. Odnajdują one swoją dawną tożsamość i odczuwają ulgę, że mogą przestać ukrywać swój destrukcyjny nałóg.

Judith Grant, socjolog z Uniwersytetu w Ohio, przeprowadziła badania na 300 kobietach uzależnionych, z których wiele miało ponad 35 lat i wyższe wykształcenie. Połowa kobiet wyzdrowiała, korzystając z pomocy Anonimowych Alkoholików lub Anonimowych Narkomanów, a druga połowa osiągnęła sukces samodzielnie.

Kobiety zastąpiły uzależnienie swoimi pasjami, takimi jak ćwiczenia fizyczne, wyrażanie swojej kreatywności, praca czy szkoła. Niektóre z nich są mentorkami innych kobiet wychodzących z uzależnienia.

Co możesz zrobić dla siebie lub swojej córki, aby upewnić się, że mają wszystkie dostępne możliwości i że nie zostaną zepchnięte na boczny tor przez zażywanie narkotyków ani nie będą miały poczucia, że nie są godne osiągnięcia swoich celów?

Daj sobie i swojej rodzinie prawo do przeciwstawienia się ograniczającym etykietom medialnym, aby kobiety i dziewczęta mogły w pełni realizować swój potencjał. Opowiedz swoją historię i przeciwstaw się seksizmowi, hipermęskości i promuj kobiety jako liderki. Zachęcaj nastolatki do wyznaczania sobie celów i dążenia do nich bez ograniczeń. Szerzenie świadomości i edukacji na temat skutków uzależnienia od alkoholu i narkotyków dla kobiet. Znajdź czas w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca, aby rodzina odłożyła na bok swoje narzędzia medialne, takie jak komputery, telefony komórkowe, tablety i telewizja. Możecie wtedy cieszyć się swoim towarzystwem. Możecie odkryć siebie, a nie to, w co chcą wam wmówić media. Znajdźcie seans Miss Reprezentacji. Zabierz ze sobą rodzinę, w tym synów.

Dotrzyjmy do naszych dziewcząt i młodych kobiet. Możemy przyczynić się do zmiany, która sprawi, że ich głos zostanie usłyszany. Dzięki temu będą mogły poczuć się pełnowartościowe, połączyć się ze sobą i docenić swoje możliwości. Tracimy cały segment naszej populacji z powodu błędnych przekonań i stygmatów promowanych przez media.

Przejdźmy do Ciebie. Co jeszcze możemy zrobić, by pomóc kobietom zachować ich wewnętrzną siłę? Jeśli jesteś kobietą, która zmagała się z uzależnieniami, co pomogło Ci się zmienić? ShareTweetPin41 Udziały

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾