•   Sobota, 27 kwietnia 2024
Leczenie

Amnezja alkoholowa - jak się objawia? Jakie są metody leczenia?

Nadużywany alkohol w istotny sposób wpływa na zmianę zachowania osoby pijącej. Trudności w chodzeniu, niewyraźna, przypominająca bełkot mowa, problemy z oceną sytuacji z podejmowaniem racjonalnych decyzji - wszystko to wynika z wpływu, jaki alkohol wywiera na mózg. Na liście skutków nadużywania tej substancji znajduje się też amnezja alkoholowa.

Długotrwałe spożywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia rozległych zmian w mózgu. O tym, jak znaczne będą, decyduje wiele czynników. Wiek inicjacji alkoholowej, częstotliwość picia, ilość wypijanego alkoholu - to tylko niektóre z nich. Zmiany, o których mowa, doprowadzają do wystąpienia wielu objawów, a jednym z nich jest amnezja alkoholowa. Jak się objawia? Czy można leczyć ten stan?

 

Amnezja alkoholowa to ostatnie ostrzeżenie dla pijącego


Dla alkoholika, początki amnezji alkoholowej wyglądają dość niewinnie - "urwany film" może przecież przydarzyć się każdemu. Nic bardziej mylnego. Charakterystyczny stan dziur w pamięci, określany jako palimpsesty, wynika z tymczasowego uszkodzenia hipokampu, czyli elementu płata skroniowego, który odpowiada za zapamiętywanie. Jak objawia się taki stan? Osoba znajdująca się w stanie upojenia alkoholowego pozostaje przytomna, ma kontakt z otoczeniem. Na drugi dzień, nie może przypomnieć sobie określonego przedziału czasu. Stan ten jest w dużej mierze powiązany z tempem wzrostu stężenia alkoholu we krwi. Im szybciej alkohol trafia do ustroju, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia amnezji.

Należy zaznaczyć, że amnezja alkoholowa stanowi fazę ostrzegawczą, czyli drugi okres rozwoju choroby alkoholowej. W tym czasie, zapotrzebowanie na alkohol staje się większe, a pijący wciąż szuka okazji, żeby zaspokoić swoją potrzebę. Gdy traci kontrolę nad piciem, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego powiększają się, a amnezja pojawia się coraz częściej i wywołują ją coraz mniejsze ilości trunków. Z czasem, gdy do uszkodzenia mózgu dochodzi wyniszczenie organizmu w skutek braku mikroskładników, amnezja alkoholowa zmienia się w zespoły amnezyjne.

 

Amnezja alkoholowa może przekształcić się w trwałe uszkodzenie pamięci


Schorzenia, o których mowa, to encefalopatia Werniciego i zespół Korsakowa. Objawami charakterystycznymi są zaburzenia świadomości i brak możliwości zapamiętania nowych wydarzeń. Przekłada się to na wzajemne przenikanie rzeczywistości z wyimaginowanymi wspomnieniami. W takim przypadku, nie obejdzie się bez specjalistycznego leczenia.

Zaobserwowanie objawów amnezji alkoholowej wymaga natychmiastowego zaprzestania picia. Jeżeli uzależniony zdoła odstawić alkohol, jego pamięć najprawdopodobniej wróci do normy, choć nie nastąpi to od razu. Przez pewien czas, wciąż będą występować problemy z koncentracją i z zapamiętywaniem. Inaczej wygląda to w przypadku zespołów amnezyjnych. Ich leczenie polega na dożylnym podawaniu wysokich dawek witaminy B1, podejmowana jest też psychoterapia (w późniejszym etapie terapii). Po zakończeniu leczenia, chory musi utrzymywać dietę ubogą w węglowodany. Należy jednak podkreślić, że w wielu przypadkach, całkowity lub choćby częściowy powrót do zdrowia nie jest możliwy. 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾