•   Piątek, 19 kwietnia 2024
Leczenie

Co wpływa na picie alkoholu przez nastolatków?

Decyzja nastolatka o uczestnictwie w nielegalnym piciu alkoholu przez nieletnich nie jest prosta, choć w danym momencie może się taka wydawać. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ten wybór, w tym historia rodziny, presja akademicka, wyuczone strategie radzenia sobie z problemami, rówieśnicy i przyjaciele oraz to, co mówią i robią rodzice. W przypadku młodzieży latynoskiej dodatkowym czynnikiem wpływającym na decyzję o piciu lub nie piciu jest stres dwukulturowy, ale wszystkie nastolatki mają wiele takich samych doświadczeń życiowych. Jednym z najważniejszych z nich jest grupa młodych ludzi, z którymi spotykają się i obcują na co dzień. Nowe badania dowodzą, że przyjaciele są ważni przy podejmowaniu decyzji o piciu.

Przyjaciele a rówieśnicy

Jeśli pamiętasz czasy liceum, zapewne pamiętasz, jak to było, gdy chciałeś dopasować się do innych nastolatków. Jasne, że chciałeś wykuć swoją własną tożsamość, ale znalezienie miejsca w grupie też było ważne. Presja rówieśników to potężna siła, a chęć dopasowania się do nich lub nie wyglądania jak mięczak przed rówieśnikami doprowadziła wielu nastolatków do podejmowania złych wyborów. Dobrą wiadomością jest to, że badania pokazują, iż bliscy przyjaciele mają znacznie większy wpływ niż rówieśnicy na wolności. Badanie pochodzi z Indiana University i naukowców zainteresowanych tym, jak, dlaczego i kiedy nastolatki zaczynają pić. W najnowszym badaniu zwrócono szczególną uwagę na to, w jaki sposób kontakty społeczne wpływają na picie alkoholu przez nastolatków. Aby zbadać ten czynnik, badacze przyjrzeli się danym z ankiety przeprowadzonej przez National Institute of Child Health and Human Development's Study of Early Child Care and Youth Development. Ankietowani 15-latkowie byli pytani o swoje nawyki związane z piciem alkoholu oraz nawyki swoich przyjaciół i rówieśników. Choć naukowcy od dawna wiedzieli, że rówieśnicy i przyjaciele mają wpływ na decyzje nastolatków dotyczące picia, żadne badanie nie rozstrzygnęło jeszcze, co jest ważniejsze: przyjaciele czy rówieśnicy. Wyniki wyraźnie pokazały, że bliscy przyjaciele byli o wiele ważniejsi w podejmowaniu decyzji o piciu niż rówieśnicy. Nawet jeśli nastolatki wiedziały, że ich rówieśnicy piją dużo, ich własne wybory odzwierciedlały jedynie wybory dokonywane przez bliskie kręgi przyjaciół.

Rodzice górą nad wszystkimi

Świadomość, że przyjaciele mogą wpływać na decyzje nastolatków dotyczące picia alkoholu, jest niezwykle istotna. Oznacza to, że tworzenie grup przyjaciół ma duży wpływ na to, czy nastolatek będzie pił. Choć mogłoby się wydawać, że rówieśnicy i przyjaciele powinni być najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wybory dokonywane przez nastolatków, to jednak tak nie jest. To, co mówią i robią rodzice, wpływa na wybory nastolatków bardziej niż cokolwiek innego. Badania wykazują, że nastolatki, z którymi rodzice rozmawiają o piciu i podkreślają, że jest ono niedopuszczalne, są znacznie mniej skłonne do picia niż inne nastolatki. Dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci powstrzymywały się od picia, rozmowa na temat picia alkoholu przez nieletnich ma kluczowe znaczenie. Jest to sposób nr 1, aby pozytywnie wpłynąć na nastolatków. Dzięki nowym badaniom na temat wpływu przyjaciół i rówieśników, rodzice mają kolejne narzędzie do zapobiegania piciu. Ponieważ wiemy, że przyjaciele mają duży wpływ na młodzież, większy niż rówieśnicy, rodzice powinni bardziej interesować się przyjaciółmi swoich nastolatków. Jeśli rodzice potrafią nakierować nastolatków na zawieranie znajomości z innymi młodymi ludźmi wyznającymi podobne wartości, w tym niepicie, mogą jeszcze bardziej pozytywnie wpłynąć na ich wybory. Picie alkoholu przez nastolatków jest problemem we wszystkich grupach etnicznych i społeczno-ekonomicznych. Żadna grupa nie jest na niego odporna, ale nastolatki pochodzenia latynoskiego mogą być bardziej narażone ze względu na stres dwukulturowy. Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, porozmawiaj z nim o piciu, o tym, jak bardzo może być szkodliwe i jak w razie potrzeby uzyskać pomoc. Interesuj się też jej przyjaciółmi. Zachęcaj swoje dzieci od najmłodszych lat do spotykania się z przyjaciółmi, których rodziny wyznają te same pozytywne wartości, co Ty. Takie postępowanie może uchronić nastolatka przed dokonywaniem złych wyborów dotyczących picia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾