•   Środa, 9 października 2024
Leczenie

Alkoholizm – gdzie się leczyć?

Uzależnienie od alkoholu wywołuje szereg negatywnych skutków zdrowotnych, psychicznych, ekonomicznych i społecznych. Nałóg wpływa negatywnie nie tylko na samego alkoholika, ale także jego najbliższe otoczenie. Choroba alkoholowa jest postępująca, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Dowiedz się, gdzie leczyć alkoholizm, aby skutecznie pokonać nałóg i powrócić do dawnego życia.

 

Leczenie płatne czy bezpłatne?


Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami leczenie alkoholizmu jest bezpłatne i w całości pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (nawet dla osób, które nie posiadają ważnego ubezpieczenia). Chorzy mogą zwrócić się o pomoc do poradni leczenia uzależnień oraz korzystać z ofert szpitali i ośrodków prowadzących leczenie dzienne lub całodobowe. Z pomocy terapeutów i psychologów w poradniach można skorzystać bez skierowania. Na oddziały dzienne i do całodobowych ośrodków niezbędne jest skierowanie (np. z poradni uzależnień). Kolejki w ośrodkach państwowych są jednak bardzo duże, dlatego w przypadku potrzeby szybkiej pomocy, wielu chorych decyduje się na skorzystanie z ofert prywatnych ośrodków terapii uzależnień.

 

Leczenie na oddziałach leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych

 

Alkoholizm dzieli się na kilka faz. Najcięższa jest faza krytyczna. Na tym etapie zaawansowania choroby samodzielne odstawienie użytki jest bardzo trudne, ponieważ pojawiają się silne objawy zespołu abstynencyjnego. Chory może wtedy odczuwać zarówno objawy somatyczne (niepokój, drażliwość i nerwowość), jak i fizyczne (kołatanie serca, skoki ciśnienia krwi, nudności i wymioty, bardo silne bóle głowy, osłabienia, omdlenia). W takim przypadku niezbędna jest interwencja lekarza.

Pomoc można uzyskać na oddziale leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Alkoholik jest badany przez lekarza, a następnie przechodzi detoks (odtrucie organizmu). Podczas detoksu uzupełniany jest poziom elektrolitów, witamin i minerałów wypłukanych przez alkohol (m.in. witamina B1, magnez, potas), Choremu mogą być podawane także leki nasenne, przeciwbólowe czy uspokajające, co ułatwia przetrwanie najtrudniejszego okresu. Po detoksie na oddziale szpitalnym niezbędna jest jednak dalsza terapia, która ma na celu walkę z uzależnieniem.

 

Leczenie w poradniach

 

Alkoholicy mogą uzyskać pomoc w poradniach leczenia uzależnień. Prowadzona jest tutaj terapia, która ma na celu naukę mechanizmów rządzących nałogiem, rozpoznawanie sytuacji zagrożenia, identyfikowanie uczuć towarzyszących piciu i wypracowywanie nowych przyzwyczajeń, które mają na celu pokonanie nałogu. Poradnie leczenia uzależnień z powodzeniem można znaleźć w każdym większym mieście. Terapeuta diagnozuje problem i zaleca dalsze kroki. W niektórych przypadkach wystarcza leczenie ambulatoryjne. Czasami konieczne jest skierowanie chorego do zamkniętego ośrodka prowadzącego terapię w trybie całodobowym.

 

Terapia na oddziałach dziennych i w całodobowych ośrodkach leczenia alkoholizmu

 

Leczenie z alkoholizmu dostępne jest w ośrodkach prowadzących dzienne zajęcia terapeutyczne. Pacjenci mieszkają wtedy w domu i zgłaszają się na oddział na terapię indywidualną i grupową. Leczenie zwykle trwa wtedy od 6 do 8 tygodni.

Dostępne są także turnusy w całodobowych ośrodkach terapii uzależnień. Pacjenci przebywają tutaj przez całą dobę. Pierwszym krokiem leczenia najczęściej jest detoks. Zajęcia terapeutyczne układane są indywidualnie. Chorzy mają zapewnioną pomoc wykwalifikowanych terapeutów, psychologa, lekarza psychiatry. Programy odwykowe łączą terapię indywidualną z grupową i mają na celu naukę radzenia sobie z codziennością bez sięgania po alkohol.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾