•   Środa, 19 czerwca 2024
Informacje

Rodzaje uzależnień, które muszą być właściwie zrozumiane

Przez lata specjaliści odkryli wiele rodzajów uzależnień. Problemy te mogą się różnić na wiele sposobów, często w zależności od jednostki. Niestety, te różnice mogą sprawić, że zrozumienie uzależnienia stanie się nieco mylące. Dlatego stworzyliśmy ten prosty przewodnik. Możesz zrozumieć różne rodzaje uzależnień i zrozumieć, w jaki sposób wpływają one na Ciebie i Twoje leczenie uzależnień.

Uzależnienie od narkotyków jest niestety powszechne.

Najczęstszymi rodzajami uzależnień są prawdopodobnie narkotyki. Kiedy większość ludzi słyszy określenie "uzależnienie", myśli o tych substancjach. Na przykład, niektórzy mogą znać osobę z problemem alkoholowym, która stara się zachować trzeźwość. Alternatywnie, mogą mieć przyjaciela, który zmaga się z opiatami. Niezależnie od narkotyku, uzależnienie może być silnym problemem. Tylko kilka substancji, które powodują uzależnienie, to między innymi: Alkohol: Jedna z najczęściej nadużywanych substancji. Kokaina: Tworzy bardzo silny efekt stymulujący Metamfetaminę: Stymuluje ciało i umysł LSD i grzyby: Wytwarza efekt halucynogenny Heroina: Tworzy intensywny spokój i ogromne uczucie przyjemności Sterydy: Pomaga budować mięśnie Inhalanty: Gazy z puszek z aerozolem mogą powodować lekkie, wysokie uzależnienia od tych leków należą do kilku różnych kategorii. Po pierwsze, człowiek może stać się fizycznie uzależniony od wielu substancji. Alkohol, tytoń i opiaty - wszystkie te substancje powodują fizyczne uzależnienie. Jednak niektóre narkotyki powodują tylko uzależnienie emocjonalne. Na przykład LSD i marihuana nie są fizycznie uzależniające. To powiedziawszy, ludzie mogą uzależnić się od nich w sposób uzależniający.

Uzależnienia behawioralne mogą być problematyczne

Chociaż narkotyki składają się na większość rodzajów uzależnień, wzorce zachowań mogą być również uzależniające. Na przykład, wiele osób uzależnia się od hazardu. To doświadczenie może być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne dla wielu. Inni mogą uzależnić się od takich czynności jak hazard, ćwiczenia, masturbacja i wiele innych. Jednak uzależnienie behawioralne jest również silnie związane z nadużywaniem narkotyków. Na przykład, niekorzystne wzorce zachowań mogą być wzmocnione i nagrodzone przez używanie substancji. Obejmują one zarządzanie depresją i lękiem z nadużywaniem narkotyków lub lepszy kontakt społeczny po spożyciu alkoholu. Niestety, nieświadomy umysł nagradza osobę za miłe zachowania, niezależnie od ich wartości. Tak więc nadużywanie narkotyków - o którym osoba wie, że jest szkodliwe - może być trudne do pobicia. Dlatego nie należy ignorować tego typu uzależnień. Na szczęście duża liczba ośrodków rehabilitacyjnych wie, jak radzić sobie z uzależnieniem behawioralnym. Rozumieją one również, jak ten problem wiąże się z nadużywaniem narkotyków. Z ich pomocą człowiek może przełamać swoje wzorce nadużywania narkotyków. W ten sposób można odzyskać poziom trzeźwości, który utraciła na skutek narkotyków lub zmian w zachowaniu.

Odwyk pomaga przy wszystkich rodzajach uzależnień

Rehabilitacja narkotykowa to potężny sposób radzenia sobie z uzależnieniem i powrotu do trzeźwego trybu życia. Możliwości leczenia w tych placówkach obejmują zaskakujący wachlarz różnych wyborów. W rezultacie, prawie każdy powinien znaleźć opiekę, której potrzebuje. Kilka opcji do przewidzenia podczas rehabilitacji to między innymi: Detoksykacja: Pomaga radzić sobie z fizycznymi zagrożeniami związanymi z opieką ambulatoryjną nad uzależnieniami: Daje ci wolność do życia, leczenie szpitalne: Otacza cię lecznicze środowisko Dostosowywanie zachowań: Unikaj uzależnienia behawioralnego i ucz się pozytywnych zachowań radzenia sobie z nałogiem Po opiece: Zarządza wyzwalaczami uzależnienia, aby zapobiec nawrotom nałogu Te metody opieki pomagają w przypadku każdego uzależnienia. Na przykład, osoby z uzależnieniem od heroiny potrzebują detoksykacji, aby uniknąć odstawienia. Jednak nawet uzależnienie od hazardu może wymagać detoksykacji emocjonalnej. Dlatego każdy etap tego procesu integruje się z opieką psychologiczną. W ten sposób osoba może uniknąć wpadnięcia w niekorzystne wzorce zachowań po prawidłowym zakończeniu procesu odwykowego.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾