•   Środa, 1 maja 2024
Leczenie

Czy rodzice powinni być karani za picie alkoholu przez nastolatków?

W ogólnokrajowych wysiłkach na rzecz ograniczenia picia alkoholu przez nieletnich, nie wszyscy zgadzają się co do ciężaru odpowiedzialności, a nawet winy, jaką należy obarczyć rodziców. Wiele osób uważa, że rodzice mają jedynie ograniczone możliwości powstrzymania nastolatków, którzy są zdecydowani pić i dlatego nie można ich winić za używanie alkoholu przez nastolatków. Jednak wielu innych uważa, że rodzice powinni ponosić odpowiedzialność, gdy nastolatki piją w domu, nawet jeśli nie są świadomi tego, że piją. Wiele stanów w USA wprowadziło "prawo gospodarza społecznego", które przewiduje sankcje karne dla dorosłych w przypadku, gdy pod ich dachami dochodzi do spożywania alkoholu przez nieletnich. Niektóre z tych przepisów są dość ograniczone i dotyczą tylko sytuacji, w których dorośli byli obecni podczas picia alkoholu przez nieletnich lub sami dostarczali alkohol nieletnim. Jednak inne stany stworzyły prawa, które pozwalają dorosłym właścicielom lub lokatorom być ściganym w luźniejszych okolicznościach. Niektóre prawa zezwalają na ściganie, jeśli dorośli wiedzieli o piciu alkoholu przez nieletnich, ale nie byli obecni w tym czasie, lub jeśli sądzone jest, że zachowali się niedbale w jakiś sposób, który pozwolił na picie alkoholu przez nieletnich w nieruchomości, za którą są odpowiedzialni. Prawo to pozwala na ściganie osób dorosłych, które nie podjęły środków zapobiegawczych.

Jedno z badań sugeruje, że rodzice często wiedzą o piciu alkoholu przez nastolatków

Ci, którzy promują te prawa, twierdzą, że picie alkoholu przez nieletnich jest często biernie umożliwiane przez dorosłych, którzy przymykają na to oko. Badanie z sierpnia 2014 r. opublikowane w Journal of Primary Prevention poparło te obawy, sugerując, że wielu dorosłych jest w pełni świadomych, kiedy ma miejsce picie alkoholu przez nastolatków. Badanie to wykazało, że tylko 5 procent nastolatków, którzy zgłosili, że w ich domu odbyła się impreza z alkoholem, stwierdziło, że ich rodzice zdecydowanie nie wiedzieli, że alkohol był obecny. Siedemdziesiąt procent nastolatków biorących udział w badaniu stwierdziło, że ich rodzice zdecydowanie wiedzieli o obecności alkoholu, podczas gdy 24 procent stwierdziło, że ich rodzice prawdopodobnie wiedzieli o obecności alkoholu. Ponadto badanie wykazało, że 64 procent nastolatków stwierdziło, że przynajmniej jeden rodzic był obecny podczas ich ostatniej imprezy.

Niektórzy eksperci uważają, że nastolatki są bezpieczniejsze pijąc w domu

Jednym z argumentów przeciwko prawu gospodarzy społecznych jest to, że zniechęcanie nastolatków do picia w domu może zmusić ich do picia w mniej bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Może to być szczególnie prawdziwe podczas takich wydarzeń jak imprezy z okazji ukończenia szkoły, gdzie picie alkoholu jest powszechne i być może nieuniknione. Niektórzy eksperci uważają, że rodzice powinni mieć możliwość zapewnienia kontrolowanego środowiska dla picia, które i tak będzie miało miejsce, co mogłoby pomóc zminimalizować zatrucie alkoholem, jazdę po pijanemu i inne niebezpieczeństwa. Inni uważają, że nawet jeśli rodzice ponoszą moralną odpowiedzialność za zniechęcanie do picia w domu, to prawo gospodarzy społecznych jest zbyt inwazyjne i karzące. Uważają, że aresztowanie lub karanie grzywną rodziców, którzy piją w domu, jest ekstremalne i w większości przypadków niewłaściwe.

Zachowania rodziców wpływają na picie alkoholu przez nastolatków

Idea, że bezpieczne picie zaczyna się w domu, może mieć pewne zalety, ale może też być problematyczna. Nie ma wątpliwości, że nastolatki są bezpieczniejsze pijąc w częściowo kontrolowanym środowisku, niż bez żadnego nadzoru w miejscu, do którego muszą dojeżdżać i z którego muszą wracać. Ale rodzice powinni być również bardzo ostrożni w normalizowaniu picia przez nastolatków na wczesnym etapie. Badania młodzieży w Chicago wykazały, że 12-latkowie, którym rodzice podawali alkohol, częściej pili regularnie lub upijali się do 14 roku życia. Inne badania wykazały również, że nastolatki, które zaczęły pić przed 15 rokiem życia, są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w późniejszym okresie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾