•   Środa, 19 czerwca 2024
Leczenie

Czy piwo bezalkoholowe jest właściwym wyborem dla nastolatka po odwyku alkoholowym?

Piwo bezalkoholowe może wydawać się wybawieniem - ma wygląd i zapach piwa, a brak alkoholu oznacza brak zmartwień, prawda? Ale czy w piwie bezalkoholowym znajduje się alkohol? I jaki to może mieć wpływ na nastolatka w trakcie odwyku? Po pierwsze, fakty: większość piw bezalkoholowych zawiera pewne ilości alkoholu. Aby można je było zakwalifikować jako piwo bezalkoholowe, poziom alkoholu w nim musi wynosić 0,5% objętościowo (ABV) lub mniej. Spośród kilkunastu dostępnych marek piwa bezalkoholowego w Stanach Zjednoczonych tylko jedna (Bitburger) ma 0,0% ABV. Wszystkie pozostałe marki zawierają pewne ilości alkoholu. Dla większości osób leczących się z alkoholizmu dyskusja skończyłaby się właśnie na tym. Czy w piwie bezalkoholowym jest alkohol? Jeśli tak, to nie jest to właściwy wybór dla osoby na odwyku. Obecność nawet niewielkiej ilości alkoholu, nawet jeśli jest go o wiele mniej niż mogłoby to wywołać efekt odurzenia, jest dla wielu osób na odwyku czynnikiem przerywającym proces zdrowienia. Od rezygnacji z płynu do płukania ust po ekstrakt waniliowy, wybór prawdziwej bezalkoholowej diety jest rozumiany jako ważny element trzeźwości. Dlaczego?

  • Wygląd butelki piwa i etykiety, zapach piwa i uczucie butelki w dłoni mogą być wyzwalaczami pragnienia. Hasło Anonimowych Alkoholików "ludzie, miejsca i rzeczy" odnosi się do tego zjawiska - przypominanie sobie o piciu poprzez naśladowanie go, nawet przy użyciu napoju bezalkoholowego, jest bardzo ryzykowne. Badania wskazują, że w przypadku osób na odwyku picie piwa bezalkoholowego jest silnie skorelowane z nawrotem choroby. Może nie być legalne. W niektórych stanach piwo bezalkoholowe nie może być sprzedawane nieletnim.

Dla nastolatków w trakcie odwyku pokusa picia piwa bezalkoholowego z powodów towarzyskich może być silna. Chociaż ryzyko dla trzeźwości jest realne, model redukcji szkód może sugerować, że picie piwa bezalkoholowego jest lepszym rozwiązaniem niż picie alkoholu. Choć nie jest to zalecane dla osób w trakcie odwyku, oto kilka potencjalnych korzyści z picia piwa bezalkoholowego:

  • Ilość alkoholu w tych napojach nie spowoduje upośledzenia. Oznacza to, że osąd, podejmowanie decyzji i czas reakcji nie będą upośledzone, co sprawia, że prowadzenie samochodu jest mniej niebezpieczne niż w przypadku picia alkoholu. Trzymanie butelki, która wygląda jak prawdziwe piwo, może wystarczyć na pierwszy rzut oka, aby uniknąć niezręcznych rozmów z rówieśnikami na temat tego, dlaczego nie pijesz. Chociaż szczerość i otwartość w kwestii bycia na odwyku może być lepszym wyborem, nie zawsze jest to łatwe lub odpowiednie do omówienia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾