•   Środa, 18 września 2024
Informacje

Szczepionka antykokainowa, możliwy lek dla osób uzależnionych

Po raz pierwszy osoby uzależnione od kokainy mogą wkrótce otrzymać "lekarstwo" na swoje niezdrowe uzależnienie, ponieważ zespół indyjsko-amerykańskich naukowców opracował szczepionkę w celu leczenia tego uzależnienia.

Szczepionka leczy nadpobudliwość mózgu osób uzależnionych od narkotyków, zwłaszcza kokainy. Jak dotąd nie jest dostępna żadna szczepionka ani narkotyk zatwierdzony przez federalny urząd ds. narkotyków USA (FDA) do leczenia uzależnienia od kokainy.

"Naukowcy nie zdołali dostroić czułości produkcji przeciwciał w naszym systemie odpornościowym, aby zatrzymać nadpobudliwość mózgu z powodu braku projektu biomolekuły szczepionki", powiedział kierownik zespołu dr Rajagopal Appavu z Uniwersytetu w Teksasie.

Szczepionka antykokainowa leczy nadpobudliwość mózgu za pomocą przeciwciała w strumieniu krwi, które skutecznie zatrzymuje cząsteczkę kokainy przed dotarciem do mózgu".

Dodał: "Jesteśmy pierwszym zespołem, który opracował przeciwciało w krwiobiegu, które skutecznie powstrzymuje cząsteczki kokainy przed dotarciem do mózgu." Dr Rajagopal powiedział w Indyjskim Dzienniku Naukowym, że opracowana przez nich szczepionka jest w 100% bezpieczna i skuteczna. Kluczowymi elementami szczepionki są samoskładające się białka/peptydy oraz zmodyfikowana cząsteczka kokainy (nie oryginalna cząsteczka kokainy). Została ona skutecznie przetestowana na myszach. "Po analizie ELISA, uzyskaliśmy znacząco silną odpowiedź przeciwciał na kokainę", powiedział dr Rajagopal. "Jest to pierwsza taka metoda opracowania szczepionki, a eksperymenty na myszach dały 100-procentowy wynik". Idziemy teraz w kierunku badań klinicznych", dodał.

Kokaina jest silnie uzależniającym środkiem stymulującym, który może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym przedawkowanie i śmierć. Ponieważ oznaki używania kokainy są podobne do objawów innych problemów zdrowotnych, może być trudno stwierdzić, czy ktoś używa kokainy. Krótkoterminowe skutki nadużywania kokainy obejmują gwałtowne zachowania, zwiększone bicie serca, zwiększone tempo oddychania, zaburzenia snu, hiperstymulację, depresję, wysokie ciśnienie krwi prowadzące do zawałów serca, udaru mózgu i śmierci.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾