•   Środa, 18 września 2024
Leczenie

Czy alkoholizm jest uleczalny?

Alkoholizm to bardzo duży problem społeczny, także w Polsce. Prowadzi do licznych zaburzeń zdrowotnych, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Wiążą się z nim także problemy ekonomiczne i rozpad więzi pomiędzy ludźmi. Jednym z przekonań, jakie można napotykać jest przekonanie, że alkoholizm stanowi chorobę nieuleczalną. Czy w tym stwierdzeniu tkwi ziarno prawdy? Czy można całkowicie wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu i zapomnieć o tym problemie na zawsze?

 

Alkoholizm - choroba czy nie?


Alkoholizm (bardziej fachowo - szkodliwe używanie alkoholu) jest oficjalnie uznawany za chorobę. Widnieje w spisach zaburzeń zarówno psychicznych (DSM) jak i w spisach wszystkich zaburzeń zdrowia (ICD). Wiążą się z nim zmiany w organizmie i psychice chorej osoby. W środowisku związanym z leczeniem uzależnień wciąż toczy się jednak dyskusja o tym, czy należy uznawać alkoholizm za chorobę. Według niektórych takie nazwanie problemu może wiązać się ze zdjęciem odpowiedzialności osoby uzależnionej za własny stan, a motywacja do leczenia jest kluczowa w procesie wychodzenia z nałogu.

Z drugiej strony, alkoholizm spełnia kryteria choroby - osoba pijąca często w małym stopniu panuje nad własnymi decyzjami i potrzebuje pomocy z zewnątrz, by wybrać abstynencję i w niej wytrwać. Dlatego wciąż wielu specjalistów skłania się ku uznaniu go za chorobę wymagającą leczenia. A jeśli choroba, to i rokowania - jakie są w przypadku alkoholizmu?

 

Alkoholizm - jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

 

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się w momencie, w którym osoba pijąca postanawia zerwać z nałogiem i decyduje się więcej nie pić. Pierwszym, ważnym krokiem i zarazem wyzwaniem na jej drodze będzie zespół abstynencyjny, dający bardzo przykre objawy fizyczne oraz psychiczne. Po ustąpieniu objawów i odtruciu organizmu następuje etap walki z uzależnieniem psychicznym, trwający o wiele dłużej - według wielu nawet całe życie. Chory musi nauczyć się z powrotem funkcjonowania w społeczeństwie bez spożywania alkoholu. W społecznościach takich jak polska oznacza to intensywne ćwiczenie asertywności - stanowczego, ale nieprowadzącego do konfliktu odmawiania. W klasycznym podejściu do leczenia alkoholizmu wyróżnia się też etap zaakceptowania faktu, że jest to choroba i trzeba poddać się leczeniu.

 

Czy można uznać alkoholizm za uleczalny?

 

Według najpopularniejszego przekonania, nie można stwierdzić, że alkoholik został całkowicie wyleczony. Nawet po wielu latach abstynencji powinien on pamiętać, że alkohol stanowi dla niego pułapkę. Stowarzyszenie AA przestrzega przed zrywaniem abstynencji i robieniem od niej wyjątków - osobę, która kiedyś nadużywała alkoholu może to bardzo szybko wpędzić w kłopoty. Nie zaleca się więc podejmowania prób powrotu do kontrolowanego picia, takiego, na jakie mogą sobie pozwolić osoby nieuzależnione. Nawet powszechnie stosowane określenie "niepijący alkoholik" sugeruje, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia.

Odpowiadając na główne pytanie: można zaprzestać picia, zregenerować zdrowie i przywrócić sobie kontrolę nad własnym życiem. Nie powinno się jednak przerywać abstynencji.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾