•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Informacje

Jak alkoholizm zmienia nas oraz nasz organizm – zmiany odwracalne i nieodwracalne

Dla organizmu ludzkiego, alkohol stanowi toksynę, która może doprowadzić do wystąpienia uszkodzeń w obszarze wszystkich narządów. Niektóre skutki picia alkoholu są odwracalne, ale tylko pod warunkiem, że uzależniony w porę podejmie leczenie. Inne, towarzyszą alkoholikowi do końca życia, nawet w fazie trzeźwości. Jak alkoholizm zmienia nas oraz nasz organizm?

Zbyt częste spożywanie alkoholu doprowadza do wystąpienia trwałych zmian w organizmie i w psychice. Wynika to z faktu, że alkohol etylowy jest toksyną, której przyjmowanie, zwłaszcza chroniczne i w nadmiernych ilościach, skutkuje degradacją ustroju. Potwierdzają to dane statystyczne. W Polsce, to właśnie ta, pozornie nieszkodliwa, używka zabija najwięcej osób (wyłączając tytoń).

 

Alkohol a zmiany w zachowaniu i w psychice


Uzależnienie od alkoholu, w dość krótkim czasie, doprowadza do wystąpienia zmian w psychice i w zachowaniu osoby uzależnionej. U wielu alkoholików można zaobserwować zanik uczuć wyższych, jak choćby zdolności do odczuwania miłości. Częste są zachowania impulsywne, przejawiająca się agresją utrata kontroli nad emocjami, i stany depresyjne, które w wielu przypadkach prowadzą do samobójstwa. 

W przypadku alkoholików, częstym zjawiskiem jest zanik funkcji poznawczych. Przejawia się to zaburzeniami koncentracji i uwagi, częste są też zaburzenia pamięci.

Warto podkreślić, że zmiany w psychice mogą być odwracalne, jednak proces ten nie następuje samoczynnie. Chorzy potrzebują specjalistycznej terapii (czasami także farmakologicznej), jednak nie można nie wspomnieć, że wiele zmian można odwrócić tylko częściowo. Czasami terapia może jedynie odwrócić symptomy zmian poalkoholowych.   

 

Alkohol a degradacja organizmu


Alkoholizm wywiera wpływ nie tylko na psychikę, ale także, a może przede wszystkim na organy wewnętrzne, układ krążenia i układ nerwowy. W pierwszej kolejności, u uzależnionego pojawiają się problemy z układem pokarmowym - przewlekły stan zapalny błon śluzowych, wynikające z tego krwawienia i owrzodzenia. Przekłada się to na wystąpienie wielu chorób, w tym żylaków przełyku. O ile leczenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, skutki są odwracalne. Brak leczenia i dalsze trwanie w nałogu może jednak skutkować śmiercią.

Najsilniejszy wpływ alkoholu dotyczy jednak wątroby. W pierwszej kolejności, pojawia się stłuszczenie organu. Takie zmiany są jeszcze odwracalne, o ile chory przestanie pić. W przeciwnym wypadku, dojdzie do rozwoju alkoholowego zapalenia wątroby i w konsekwencji - do nieodwracalnej marskości. 

Inne zmiany częściowo lub całkowicie odwracalne, to:

- niedokrwistość,
- zaburzenia erekcji (odwracalne, o ile nie dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego),
- zaburzenia czynności układu immunologicznego,
- osłabienie siły mięśniowej,
- nawracające biegunki.

Wśród trwałych skutków alkoholizmu, które nie ulegają samoczynnemu całkowitemu lub częściowemu cofnięciu, należy wymienić schorzenia takie jak:

- polineuropatia,
- zaburzenia widzenia lub ślepota,
- impotencja,
- przedwcześnie występująca menopauza,
- nadciśnienie tętnicze,
- kardiomiopatia alkoholowa,
- osteoporoza,
- choroby nowotworowe.

O ile nie wszystkie skutki alkoholizmu są odwracalne, to przerwanie ekspozycji organizmu na działanie toksyny, z pewnością doprowadzi do poprawy jakości życia chorego i zapobiegnie dalszej degradacji. 

 

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾