•   Piątek, 12 lipca 2024
Leczenie

Pokonywanie poczucia winy w leczeniu uzależnień

Wina i wstyd to powszechne emocje dla osób dochodzących do siebie po doświadczeniu lub traumie, która bezpośrednio zraniła ich samych lub innych ludzi.

Istnieje jednak wiele powodów, dla których dana osoba może odczuwać tę winę w trakcie leczenia uzależnień.

Niektórzy czują, że nie zasługują na szczęście lub trzeźwość, podczas gdy inni mogą czuć, że wyrządzili zbyt wiele szkód w życiu swoim i innych.

Ten wstyd i poczucie winy może być ekstremalnym problemem dla osób w trakcie rekonwalescencji, a badania wykazały, że może to zwiększyć szansę na powrót człowieka do zdrowia.

Z tego powodu ludzie muszą zająć się tymi uczuciami wcześnie.

Uzależnienie jako choroba, a nie moralna porażka

Uzależnienie jest w rzeczywistości chorobą. Kiedy ktoś jest uzależniony od jakiejś substancji, ma uzależnienie od tej substancji, które powoduje, że trudno jest mu przestać jej używać samodzielnie, jeśli nie jest to niemożliwe.

Zależność może być zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Kiedy osoba popada w uzależnienie, jest ono spowodowane procesem i szeregiem specyficznych warunków, które nie są moralnym upadkiem.

Wstyd i cykl uzależnień

Osoba może czuć wstyd z powodu swojego uzależnienia od alkoholu lub narkotyków na własną rękę lub może czuć się zawstydzona przez przyjaciół lub członków rodziny, którzy próbują przekonać ją do uzyskania pomocy.

Niestety, wstyd może pogłębić uzależnienie, ponieważ osoba uzależniona może zdecydować, że nawet nie zasługuje na pomoc lub trzeźwość. Mogą nawet zwiększyć spożycie alkoholu lub narkotyków, aby poradzić sobie ze wstydem. Ponieważ ich uzależnienie pogarsza się i powoduje więcej problemów, wstyd będzie się również pogłębiał.

Przyczyny poczucia winy w procesie leczenia uzależnień

Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może czuć się winna swojego uzależnienia. Mogą czuć się winni z powodu rzeczy, które powiedzieli lub zrobili i wpływ ich wyborów. Inni ludzie mogą czuć się zawstydzeni tym, ile czasu zmarnowali na uzależnienie.

Poczucie winy może również prowadzić do depresji i jest istotnym czynnikiem ryzyka nawrotu choroby, niezależnie od przyczyn. Dlatego ważne jest, aby osoba pracowała poprzez poczucie winy i używała go jako narzędzia, a nie jako szkody.

Różnica między poczuciem winy a wstydem

Wina i wstyd to dwa różne emocje. Wina jest zazwyczaj emocją, którą ludzie odczuwają, kiedy zrobili coś wbrew swojemu kodeksowi moralnemu lub kiedy czują, że zrobili coś złego.

Z drugiej strony, kiedy osoba czuje wstyd, ma tendencję do odczuwania negatywnych lub samodestruktywnych uczuć dotyczących tego, kim jest. Oba mogą, ponieważ problemy podczas odzyskiwania, ale poczucie winy może być używany jako narzędzie, podczas gdy wstyd jest zawsze destrukcyjne.

Niebezpieczeństwo winy dla osób wracających do zdrowia

Istnieje wiele powodów, dla których wina danej osoby, zwłaszcza gdy jest nadmierna, może stanowić problem dla osób wracających do zdrowia. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych:

  • Wina jest wyzwalaczem nawrotu choroby, ponieważ może być użyta jako pretekst do picia lub zażywania narkotyków.

  • Jeśli dana osoba nie jest w stanie poradzić sobie z poczuciem winy, może powrócić do niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z tym problemem, w tym z używaniem narkotyków lub piciem alkoholu.

  • Wina może spowodować, że ktoś poczuje się tak, jakby nie zasłużył na wyzdrowienie.

  • Może to powstrzymać postęp rekonwalescencji.

  • Inni ludzie mogą używać poczucia winy do manipulacji.

  • Wina pochłania zarówno energię fizyczną, jak i psychiczną.

  • Może prowadzić do depresji, kolejnych przyczyn nawrotu choroby.

  • Może powodować bezsenność i inne problemy ze snem.

Wina jest wyzwalaczem nawrotu choroby, ponieważ może być użyta jako pretekst do picia lub zażywania narkotyków.

Dość często zdarza się, że ludzie uzależnieni nie przetwarzają w pełni i nie radzą sobie z poczuciem winy, co może hamować ich postępy w wyzdrowieniu lub spowodować ich nawrót. Dla niektórych osób wina za inne rzeczy jest tym, co spowodowało, że w pierwszej kolejności pili lub używali narkotyków, więc mogą wrócić do substancji, aby poradzić sobie z winą.

Jak radzić sobie z poczuciem winy w procesie odzyskiwania

Jest kilka różnych rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby uporać się z poczuciem winy podczas rekonwalescencji. Po pierwsze, ważne jest, aby rozpoznać miejsce winy jako narzędzie do nauki, a nie jako karę.

Jeśli spojrzysz na poczucie winy jako na narzędzie do nauki, możesz pracować nad odpuszczeniem nadmiaru winy (często rozmowa z terapeutą może być dla tego korzystna). Po raz kolejny, jakiś terapeuta może być pomocny podczas tego procesu.

Przełamanie cyklu poczucia winy w wyzdrowieniu z uzależnieniami

Jeśli nie jesteś ostrożny, poczucie winy może stać się niebezpiecznym cyklem, który prowadzi do pogłębiającego się uzależnienia. Istnieją cztery kroki, które można podjąć, aby przerwać cykl poczucia winy. Po pierwsze, musisz uznać, że poczucie wstydu i nadmierna wina nie są produktywne.

Po drugie, możesz prosić o przebaczenie każdego, kogo skrzywdziłeś. Po trzecie, uwolnij się od rzeczy, które wymykają się spod kontroli, czy to w przeszłości, teraźniejszości, czy przyszłości. I wreszcie, wybaczcie sobie; to może być długi proces, ale jest on niezwykle ważny.

Czy istnieją korzyści z poczucia winy w procesie leczenia uzależnień?
Istnieje kilka korzyści wynikających z poczucia winy dla funkcjonowania i rozwoju społecznego. Po pierwsze, może ona pomóc ludziom uniknąć złych lub niemoralnych zachowań. Po drugie, ludzie mogą wykorzystywać poczucie winy, aby wyjaśnić, co czują lub czego potrzebują. Wreszcie, poczucie winy może pomóc ludziom być bardziej uważnym na siebie nawzajem i swoje potrzeby.

Uzdrawiająca siła winy i odpuszczanie

Wina i radzenie sobie z tą winą są niezwykle uzdrawiające. Może to być długi i trudny proces, ale jeśli człowiek zaakceptuje swoją winę, naprawi ją, a następnie porzuci błędy z przeszłości, które popełnił przed otrzeźwieniem, poczuje się bardziej umocowany i będzie miał lepszą samoocenę.

Praca nad tym procesem może być naprawdę ciężka zarówno dla osób uzależnionych, jak i dla jej bliskich, dlatego korzystne jest posiadanie osoby trzeciej, takiej jak pomoc terapeuty.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾