•   Środa, 19 czerwca 2024
Informacje

Niebezpieczeństwa związane z intensywnym piciem

Studenci piją więcej alkoholu niż jest to bezpieczne od wielu dekad. Jednak problem alkoholowy studentów u jest nowszy i jest predyktorem wielu trudności na drodze. Picie do upadłego jest definiowane jako cztery lub więcej drinków w jednym siedzeniu dla kobiety i pięć lub więcej drinków w jednym siedzeniu dla mężczyzny. Kobiety są mniejsze i mają wolniejszą przemianę materii, a zatem mają nieco niższy próg zagrożenia. Przeciętnie, dwoje na pięcioro młodych dorosłych na studiach pije alkohol. Dwóch na pięciu pije dużo, a jeden na pięciu w ogóle nie pije. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się o niebezpieczeństwach związanych z ciężkim piciem alkoholu na studiach i jak mu zapobiegać.

Picie do upadłego na studiach jest poważnym problemem

Kino i media często przedstawiają picie na studiach jako żart. To nie jest żart, ani zwykły rytuał przejścia. Picie, a w szczególności na umór, jest poważnym i niebezpiecznym zagrożeniem dla zdrowia i samopoczucia młodych ludzi. Panel składający się z administratorów uczelni, badaczy i kolegiów studenckich badał kontekst picia na studiach i jego wyniki. Panel doszedł do wniosku, że o ile picie alkoholu nie odbywa się na tym samym poziomie w każdym kampusie uniwersyteckim, o tyle ci, którzy nadużywają alkoholu, ponoszą takie same szkodliwe konsekwencje. Prawie połowa osób pijących alkohol na studiach poniesie znaczące obrażenia lub śmierć.

Badanie wykazało, że picie do upadłego ma tendencję do szczytowego poziomu w późnym okresie dojrzewania, a następnie ma tendencję do spowolnienia gdzieś w połowie lat dwudziestych człowieka. Studenci szkół wyższych (19-24 lat) piją rzadziej niż młodsi, ale kiedy piją, spożywają większą ilość alkoholu. Badanie wykazało, że upijanie się pod wpływem alkoholu w późnej fazie dorastania ma tendencję do osiągania szczytów, a następnie do zwalniania tempa w połowie lat dwudziestych. Studenci szkół wyższych (19-24 lata) piją rzadziej niż młodsi, ale kiedy piją, spożywają większe ilości alkoholu.

Powody, dla których studenci decydują się na picie do upadłego

Istnieje zbyt wiele zmiennych, aby ostatecznie wyjaśnić, dlaczego studenci decydują się pić lub pić w nadmiarze. Panel przedstawił jednak listę wspólnych czynników, które wpływają na to, dlaczego studenci decydują się pić lub dlaczego nie. Należą do nich:

 • Osobowość
 • Wartości osobiste
 • Wpływy rówieśników i rodziny
 • Historia rodziny - wpływy genetyczne
 • Oczekiwania związane z alkoholem
 • Jak szalone picie jest na kampusie
 • Lokalny dostęp i marketing alkoholu dla studentów
 • Obecność lub nieistnienie szkolnych zakazów picia i egzekwowania prawa

Konsekwencje ciężkiego picia

Inne czynniki, które przyczyniają się do picia na studiach, mają związek z przejściowym aspektem życia studenckiego. Młodzi na studiach są nagle narażone na życie z mniejszymi ograniczeniami i jednocześnie znacznie większą socjalizacją. Brak odpowiedzialności w małżeństwie lub rodzinie również ułatwia wybór picia. Panel stwierdził, że współmałżonkowie, którzy zaangażowali się w upijanie się, stoją w obliczu dość przewidywalnych konsekwencji, w tym:

 • Opuszczone zajęcia i opuszczone zadania
 • Wyższy odsetek osób porzucających studia
 • Więcej problemów z rówieśnikami i przyjaciółmi
 • Wyższe przypadki ryzykownego seksu

Konsekwencje te są wystarczająco złe, ale stanowią również pewne długofalowe skutki intensywnego picia. Bez dyplomu ukończenia szkoły wyższej możliwości pracy będą ograniczone. Młodzież, która uprawia ryzykowny seks, jest podatna na długotrwałe skutki, takie jak nieplanowana ciąża lub gwałt. Te sytuacje i ich emocjonalne konsekwencje pozostaną daleko poza latami studiów. Zwiększone picie wiąże się z większą agresją i zwiększonym ryzykiem problemów z prawem. Rejestr karny z powodu agresywności spowodowanej alkoholem pozostanie przy uczniu do końca życia.

Wreszcie, studenci, które się kłócą, są bardziej narażone na zranienia fizyczne. Okazuje się, że alkohol jest wplątany w jedną na trzy wizyty młodych dorosłych na pogotowiu z poważnym urazem. Prawie połowa wszystkich śmiertelnych wypadków samochodowych w tej grupie wiekowej jest związana z piciem. Ważne jest, aby studenci starali się leczyć alkohol, aby nie pozostał on w dalszym życiu.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾