•   Środa, 18 września 2024
Leczenie

Picie alkoholu przez nastolatków prowadzi do długotrwałych zaburzeń pamięci i zdolności uczenia się

Nowe wyniki badań zespołu amerykańskich naukowców wskazują, że nastolatki, które regularnie i sporadycznie spożywają alkohol, mogą nieświadomie wywoływać trwałe zaburzenia w funkcjonowaniu hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć. Jak picie alkoholu przez nastolatków może wpłynąć na Twoje dziecko?

Lekarze, badacze i urzędnicy zdrowia publicznego są świadomi, że nastolatki, które piją alkohol, mogą doświadczać zakłóceń w normalnym procesie wzrostu i rozwoju mózgu. W badaniu opublikowanym w kwietniu 2015 roku w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów wykorzystali eksperymenty laboratoryjne na szczurach, aby zbadać wpływ, jaki regularne, okresowe picie alkoholu przez nastolatków ma na funkcjonowanie hipokampa mózgu. Badacze doszli do wniosku, że u nastolatków, którzy utrzymują powtarzający się, przerywany wzorzec konsumpcji alkoholu, mogą wystąpić znaczące zmiany w funkcji hipokampa i jego strukturze, które utrzymują się w wieku dorosłym.

Nastolatki i alkohol

Spożycie alkoholu spada zarówno u młodszych, jak i starszych amerykańskich nastolatków, według danych z 2014 r. opracowanych przez National Institute on Drug Abuse i University of Michigan. Pomimo tego faktu, 41 procent wszystkich ósmoklasistów, dziesięcioklasistów i dwunastoklasistów spożywa przynajmniej trochę alkoholu w ciągu roku. Niestety, znaczna liczba nastolatków kwalifikuje się jako osoby pijące w nadmiernych ilościach, ponieważ szybko spożywają wystarczającą ilość alkoholu, aby uzyskać ocenę stanu upojenia alkoholowego podczas badania krwi.

Federalne Centra Kontroli i Prewencji Chorób szacują, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach stanowi ponad 90 procent całkowitej liczby porcji alkoholu spożywanych przez amerykańską młodzież. Mniejsza, ale wciąż znacząca liczba nastolatków kwalifikuje się jako osoby pijące w nadmiarze, ponieważ regularnie przekracza dzienne lub tygodniowe normy umiarkowanego spożycia alkoholu, właściwe dla danej płci. Alkohol jest substancją toksyczną, która zaburza normalny proces wzrostu i rozwoju nastolatka lub młodszego dziecka.

Pijający nastolatkowie mogą nieświadomie zmieniać swój mózg na wiele sposobów i dlatego mogą nigdy nie osiągnąć pełnej dojrzałości mózgu we wczesnej dorosłości. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko wystąpienia problemów związanych ze wzrostem i rozwojem mózgu jest największe u nastolatków pijących w dużych ilościach, chociaż osoby nie pijące w dużych ilościach również zwiększają swoje szanse na wystąpienie znaczących i potencjalnie trwałych uszkodzeń.

Hipokamp

Hipokamp jest strukturą mózgu znaną ze swojego kształtu przypominającego konika morskiego. Stanowi on część większej sieci mózgowej znanej jako układ limbiczny i odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu wspomnień krótkotrwałych i długotrwałych. Hipokamp odgrywa również kluczową rolę w normalnym procesie uczenia się i pomaga regulować stany emocjonalne poprzez przekazywanie danych pamięciowych do połączonej struktury mózgu zwanej amygdala. Uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie hipokampa może zmienić każdy etap uczenia się lub przetwarzania pamięci. Oprócz ogólnego pogorszenia umiejętności uczenia się i zapamiętywania, problemy w tej strukturze są związane z konkretnymi dolegliwościami, takimi jak choroba Alzheimera i różne formy amnezji.

Wpływ przerywanego picia przez nastolatków

W badaniu opublikowanym w Alcoholism: Clinical & Experimental Research, naukowcy z Duke University Medical Center i Vanderbilt University okresowo dawali grupie młodocianych szczurów dostęp do wystarczającej ilości alkoholu, aby się upić, ale nie na tyle, aby zemdleć. Ten dostęp do alkoholu został przerwany, gdy szczury przeszły z okresu dojrzewania do dorosłości. Badacze przyjrzeli się kilku aspektom struktury i funkcji hipokampa u dorosłych szczurów, które wcześniej były narażone na regularne, przerywane spożywanie alkoholu. Aspekty te obejmowały zdolność komórek nerwowych w hipokampie do zwiększenia ich tempa podstawowego poziomu aktywności, gdy jest to konieczne w celu wspierania uczenia się i przetwarzania pamięci.

Naukowcy odkryli, że dorosłe szczury z młodzieńczą historią picia alkoholu doświadczyły nadaktywności w komórkach hipokampa odpowiedzialnych za wspieranie uczenia się i pamięci. Nieco sprzecznie z intuicją, ten nadaktywny stan faktycznie zmniejsza zdolność uczenia się i zapamiętywania poprzez wywoływanie okresowych przerw w normalnym funkcjonowaniu hipokampa. Ponadto naukowcy odkryli, że dorosłe szczury, które piły alkohol w przeszłości, miały niezwykle wysoką liczbę niedojrzałych struktur komórkowych w hipokampie. Badacze odkryli również, że szczury te miały niezwykle niski poziom dwóch kluczowych białek hipokampa.

Ogólnie rzecz biorąc, autorzy badania doszli do wniosku, że nastolatek, który utrzymuje przerywany wzorzec spożycia alkoholu, nie szukając leczenia dla ich użycia. może wytworzyć szkodliwe zmiany w funkcji jego lub jej hipokampa, jak również szkodliwe zmiany w strukturze hipokampa. Uważają oni, że uszkodzenia hipokampa nabyte w okresie dojrzewania mogą pomóc wyjaśnić deficyty w pamięci i uczeniu się obserwowane u niektórych dorosłych, nawet jeśli ci dorośli nie spożywają już alkoholu.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾