•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Informacje

5 strategii dla rodziców, którzy chcą pomóc swojemu dziecku w zmianie

Czy potrzebujesz strategii dla rodziców, które pomogą Ci poradzić sobie z problemem?

Czy przydałyby się jakieś pomysły na to, jak radzić sobie z zażywaniem narkotyków przez dziecko?

Pamiętam, jak próbowałem poradzić sobie z używaniem substancji przez moje dziecko. Nie jest to łatwe.

Trudno jest patrzeć, jak dziecko, które kochasz ponad życie, dokonuje wyborów, które szkodzą jego zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Możesz czuć się winny, zły, sfrustrowany i zawstydzony.

Widzę, jakie piętno uzależnienie odciska na członkach rodziny i jak bardzo może to być przytłaczające i beznadziejne.

A jednak pracowałem z wieloma rodzicami i widziałem wiele powodów do nadziei. Kiedy ludzie angażują się w leczenie podstawowych problemów, które są przyczyną zażywania narkotyków, mogą zmienić swoje wzorce i odmienić swoje życie. Współczucie i życzliwość mogą nadać ton uzdrowieniu. Pięknie jest być tego świadkiem.

W tym wpisie podzielę się pięcioma strategiami dla rodziców, które pomogą im radzić sobie z relacjami z młodymi dorosłymi zmagającymi się z uzależnieniem. Omówię, co sprzyja zdrowieniu i zdrowym relacjom między tobą a dzieckiem.

1. Słuchaj, aby usłyszeć.

Choć dla każdego z nas kuszące jest tłumaczenie dzieciom, dlaczego powinny się zmienić, lepszym rozwiązaniem jest słuchanie, by zrozumieć, co się z nimi dzieje. Kiedy po prostu słuchasz i przyjmujesz to, co mówi Twoje dziecko, słyszysz głębsze rzeczy, które Ci mówi, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz.

Te rzeczy mogą być trudne do usłyszenia, jeśli w czasie, gdy dziecko mówi, ty myślisz o tym, co chcesz powiedzieć za chwilę.

Pamiętasz stare powiedzenie: "Dzieci powinno się widzieć, a nie słyszeć"? Jednym z celów rodzicielstwa jest kształtowanie dziecka, ale teraz wiemy, że równie ważne jest zapewnienie naszym dzieciom przestrzeni, abyśmy mogli je wysłuchać i rozwinąć umiejętność prawdziwego słyszenia.

W ten sposób można przyjąć to, co mają do powiedzenia. Będzie to miało głęboki i pozytywny wpływ na dziecko, a także wzmocni Twoją relację z nim.

Jeśli będziesz zbyt mocno naciskać na zmiany, Twój syn lub córka będą chcieli się okopać i utrzymać swoje stanowisko. Nie możemy wymuszać zmian. Nasze dzieci muszą być gotowe na zmiany dla nich samych.

A gdybyśmy przez tydzień po prostu słuchali naszego dziecka, nie dzieląc się z nim swoim punktem widzenia? Co by się wtedy stało?

To mógłby być akt miłości, który Twoje dziecko doceni.

2. Uwolnij się od przeszłości.

Wielu z nas spędza dużo czasu na rozpamiętywaniu tego, co w przeszłości poszło nie tak. Zastanawiamy się nad tym, co mogło być lub co mogliśmy zrobić inaczej.

Tymczasem przeszłość nie jest tak ważna jak chwila obecna. Dlaczego? Ponieważ przeszłość już minęła. To, co się stało, stało się. To już przeszłość. Zasadnicze pytanie nie brzmi: "Jak mogę zmienić przeszłość?", ale raczej: "Co zrobię w przyszłości?".

Jednym z najlepszych wyborów, jakich możesz dokonać jako rodzic, jest pozbycie się żalu z przeszłości. Twoje dziecko najprawdopodobniej podjęło kilka złych decyzji w czasie swojego uzależnienia. Pamiętaj jednak, że zażywanie narkotyków przez syna lub córkę to tylko jeden z aspektów ich osobowości. Nie jest to cała jego istota.

Ponadto próby naprawiania dziecka nie sprzyjają jego wyzdrowieniu. Jedyne, co robi, to utrzymuje je w poczuciu wstydu i winy.

Żadna ilość żalu nie jest w stanie zmienić tego, co wydarzyło się w przeszłości. Ludzie mogą latami karać się za złe wybory, których dokonali, ale te wszystkie negatywne uczucia nic nie zmieniają w chwili obecnej.

Różnicę robi zajęcie się podstawowymi problemami. Kiedy dziecko zrozumie swój ból emocjonalny, będzie w stanie dokonywać lepszych wyborów w przyszłości.

3. Przepracuj swój wstyd i poczucie winy.

Według dr Adi Jaffe: "Wstyd to poczucie, że coś jest z tobą nie tak. Nie chodzi o to, że zrobiłeś coś złego (to jest poczucie winy). Wstyd wynika z przekonania, że po prostu nie jesteś wystarczająco dobry". Niestety, jest to przekonanie powszechne wśród osób zmagających się z uzależnieniem".

Możesz myśleć, że jeśli nie będziesz starał się wzbudzić w swoim synu lub córce poczucia wstydu i winy z powodu ich uzależnienia, nie będą mieli motywacji do zmiany. Jednak wstyd i poczucie winy nie są skutecznymi strategiami dla rodziców. Przyczyniają się jedynie do upadku człowieka i negatywnie wpływają na niego na każdym poziomie.

O wiele lepszym wyborem jest spędzanie czasu z dzieckiem, zachowując przy tym jak najbardziej pozytywne nastawienie. Nie trzeba używać wstydu i poczucia winy, aby "skorygować" postępowanie innej osoby. Zamiast tego, naturalne konsekwencje jej działań będą miały o wiele większy wpływ niż twoje słowa.

Jak stwierdziła Anne Lamott w swojej książce, Some Assembly Required"Życie jest korektą".

4. Nie obwiniaj się.

Jako rodzic możesz się zastanawiać, czy uzależnienie twojego dziecka nie jest skutkiem czegoś, co zrobiłeś (lub czego zaniedbałeś) w przeszłości. Wiem, że przez wiele lat obwiniałam siebie, ponieważ czułam, że nasz rozwód spowodował uzależnienie mojego dziecka.

Od tamtej pory nauczyłam się jednak nie obwiniać samej siebie.

W dzieciństwie mogą zdarzyć się negatywne rzeczy, ale trauma jest inna dla każdego człowieka. Wydarzenie, które w niewielkim stopniu dotknęło jedno z dzieci, może być traumatyczne dla innego dziecka.

Trauma oznacza, że dane wydarzenie było traumatyczne dla Ciebie. Wszyscy mamy problemy, które są dla nas trudne. Nie musi to oznaczać, że nie mieliśmy dobrego dzieciństwa. Rzeczy, które nam się przytrafiły, a które wpłynęły na nas negatywnie, pozostają w nas.

Wymagają naszej uwagi i to jest praca, którą musimy wykonać.

Istnieje silny związek między traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa a używaniem substancji. W pewnym momencie twój syn lub córka sięgnęli po substancje, aby złagodzić ból związany z przeszłością.

Większość rodziców robi, co w ich mocy. Nie chodzi o to, co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś, ale o to, że substancja jest rozwiązaniem na ból, który dziecko odczuwa w danej chwili.

5. Ważną strategią dla rodziców jest dbałość o siebie.

Łatwo jest zapomnieć o dbaniu o siebie, gdy dziecko przeżywa kryzys. Jednak najlepszym wyborem, jakiego można dokonać, aby pomóc dziecku, jest zadbanie przede wszystkim o siebie.

Ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie, spotkania z przyjaciółmi i hobby to sposoby dbania o siebie.

Jeśli skupisz się na własnych potrzebach, możesz stać się zrównoważoną, spokojną i kochającą obecnością w życiu członków swojej rodziny. Jeśli jednak zaniedbasz siebie, twoja frustracja, uraza i złość wypłyną na powierzchnię. Nikomu to nie pomaga, a już na pewno nie dziecku.

Twoje dziecko może samo znaleźć lepszą drogę. Zaoferuj miłość i wsparcie, ale najpierw popracuj nad dbałością o siebie.

W ten sposób staniesz się wzorem do naśladowania i będziesz w stanie najlepiej pomóc swojemu dziecku.

Podsumowując, możemy pomóc naszym dzieciom w zmianie, ale proces ten wymaga czasu i wysiłku ze strony każdego z nas. Im bardziej pomożemy najpierw sobie, tym większe są szanse, że nasze dziecko będzie chciało się zmienić.

Oto pięć strategii dla rodziców:

  1. Słuchaj, aby usłyszeć.
  2. Uwolnij się od przeszłości.
  3. Uwolnij się od wstydu i poczucia winy.
  4. Nie obwiniaj siebie.
  5. Dbaj o siebie.

Wreszcie, wiedz, że jest nadzieja dla Twojego dziecka. Miliony ludzi wyzdrowiały. Twoje dziecko też może tam dotrzeć.


Dziękuję za przeczytanie. Wiem, że masz wiele możliwości, jeśli chodzi o treści. Nie zapomnij zapisać się na niedzielny biuletyn z informacjami i inspiracjami dla rodziców. Zapisz się teraz.

UdostępnijTweetPin

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾