•   Środa, 18 września 2024
Leczenie

Najciężej pijące osoby w college'u najlepiej reagują na krótkie interwencje alkoholowe

Najnowsze wyniki badań grupy amerykańskich naukowców wskazują, że studenci college'ów o najwyższym poziomie spożycia alkoholu mają największe szanse na uzyskanie długotrwałych korzyści z krótkich interwencji alkoholowych, mających na celu ograniczenie niebezpiecznych wzorców picia. W Ameryce studenci college'ów mają ugruntowaną tendencję do spożywania alkoholu w dużych ilościach, a następnie są często narażeni na potencjalnie poważne przejawy szkód związanych z alkoholem. W badaniu opublikowanym w marcu 2015 r. w Journal of Consulting and Clinical Psychology badacze z trzech amerykańskich uniwersytetów starali się ustalić, czy osoby pijące w college'u doświadczają trwałych korzyści z krótkich interwencji alkoholowych mających na celu ograniczenie ich poziomu spożycia. Badacze ci doszli do wniosku, że studenci spożywający najbardziej ekstremalne ilości alkoholu są jedyną grupą studencką, która w przewidywalny sposób doświadcza takich korzyści.

Alkohol a studia

Niektórzy studenci rozpoczynają studia z istniejącym już nawykiem spożywania alkoholu, podczas gdy inni zaczynają pić dopiero po przybyciu do kampusu. Zarówno dla doświadczonych, jak i nowych pijących, uczęszczanie do college'u wiąże się z gwałtownie zwiększonymi szansami na spożywanie alkoholu w ryzykownych ilościach i doświadczanie wyraźnie negatywnych konsekwencji picia. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) zauważa, że ponad czterech na pięciu studentów amerykańskich kampusów uniwersyteckich i college'owych spożywa alkohol przynajmniej od czasu do czasu. Niestety, studenci często biorą udział w piciu w dużych ilościach, co prowadzi do szybkiego odurzenia; NIAAA szacuje, że prawie 50 procent wszystkich osób zapisanych do college'u pije w dużych ilościach w dowolnym dwutygodniowym okresie czasu. Osoby spożywające alkohol w kampusach uniwersyteckich (oraz osoby niepijące narażone na kontakt z konsumentami alkoholu) stoją w obliczu zwiększonego ryzyka wystąpienia szeregu poważnych szkód, w tym udziału w wypadkach samochodowych i innych wypadkach związanych z alkoholem, napaści fizycznych ze strony osób odurzonych, napaści seksualnych ze strony osób odurzonych oraz śmierci. Osoby pijące w nadmiernych ilościach są szczególnie narażone na zwiększone ryzyko śmiertelnego zatrucia alkoholem. Mniej więcej jedna piąta wszystkich studentów pije wystarczająco często i/lub w wystarczająco dużych ilościach, aby rozwinąć zaburzenia związane z używaniem alkoholu (współczesna nazwa zarówno alkoholizmu, jak i nieuzależniającego, dysfunkcyjnego nadużywania alkoholu). Ponadto, około 25 procent wszystkich studentów utrzymuje wzorce spożywania alkoholu, które negatywnie wpływają na ich wyniki w nauce, prowadząc m.in. do słabej frekwencji na zajęciach i obniżenia ocen.

Krótkie interwencje alkoholowe

Krótkie interwencje alkoholowe to sesje doradcze mające na celu szybką identyfikację osób zaangażowanych w ryzykowne wzorce spożywania alkoholu, pomoc osobom zagrożonym w uzyskaniu świadomości na temat ich narażenia na obecne i przyszłe szkody związane z alkoholem, promowanie wzorców picia, które nie prowadzą do szkód oraz pomoc osobom ze zdiagnozowanymi problemami alkoholowymi w znalezieniu odpowiedniego leczenia. Interwencje mogą odbywać się w różnych miejscach, m.in. w gabinetach lekarskich, izbach przyjęć, więzieniach i na uczelniach. Do profesjonalistów przeszkolonych do prowadzenia sesji interwencyjnych należą lekarze, pielęgniarki, doradcy i terapeuci. Wiele osób uczestniczy w sesjach twarzą w twarz; jednak nowoczesna technologia pozwala także specjalistom na prowadzenie interwencji na odległość za pomocą programów komputerowych dostępnych na miejscu lub online.

Jaka jest trwała reakcja?

W badaniu opublikowanym w Journal of Consulting and Clinical Psychology naukowcy z Old Dominion University, University of New Mexico i Brown University wykorzystali informacje zebrane od 1040 studentów jednego kampusu uniwersyteckiego, aby oszacować, w jaki sposób długotrwała ekspozycja na krótką interwencję alkoholową powoduje spadek spożycia alkoholu. Część studentów zgłosiła się do projektu dobrowolnie, podczas gdy inni naruszyli politykę alkoholową uczelni i musieli wziąć udział w badaniu, aby móc kontynuować naukę. Jedna trzecia uczestników badania otrzymała bezpośrednią krótką interwencję alkoholową. Pozostali uczestnicy otrzymali jedną z dwóch zdalnie administrowanych interwencji, znanych jako Alcohol 101+ i Alcohol Edu for Sanctions. Wyniki tych interwencji były mierzone bezpośrednio po udziale uczniów w badaniu, a także przy trzech innych okazjach w ciągu następnego roku. Około 76 procent uczestników badania zakwalifikowano jako osoby pijące dość lekko i mające najniższe ryzyko wystąpienia problemów alkoholowych. Z reguły osoby te po interwencji zmniejszyły spożycie alkoholu o około jedną czwartą, ale w ciągu roku powróciły do poprzedniego poziomu spożycia. Około 11% uczniów spożywało alkohol dwukrotnie częściej niż osoby pijące mało i zakwalifikowało się do grupy osób pijących bardzo intensywnie; osoby te nie zmniejszyły spożycia alkoholu po krótkiej interwencji. Jednak 3 procent uczniów spożywało ponad dwa razy więcej alkoholu niż osoby pijące bardzo intensywnie; ci szczytowi konsumenci zmniejszyli poziom picia o blisko 50 procent po otrzymaniu interwencji i utrzymywali ten niższy poziom spożycia przez cały badany rok.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾