•   Środa, 19 czerwca 2024
Leczenie

Czy Twój nastolatek nadużywa alkoholu?

Czy Twój nastolatek nadużywa alkoholu? Alkohol jest najczęściej nadużywaną substancją przez nastolatków w USA. Jeśli myślisz, że Twój nastolatek jest odporny na chęć spróbowania alkoholu, to oszukujesz sam siebie, a to jest niebezpieczne. Musisz być świadomy statystyk dotyczących picia alkoholu przez nastolatków i wiedzieć, co robić, jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek pije. Alkohol nigdy nie jest bezpieczny dla osoby nieletniej, a jeśli zignorujesz tę kwestię, Twój nastolatek może ponieść konsekwencje.

Picie alkoholu przez nastolatków: Poznaj fakty

Dla nastolatków statystyki dotyczące narkotyków i alkoholu nie są zaskakujące. Dla rodziców są one alarmujące. Prawie jedna trzecia ósmoklasistów próbowała pić. Ponad połowa uczniów drugich klas liceum próbowała, a prawie trzy czwarte uczniów ostatnich klas liceum pije. Oznacza to, że jeśli Twoje dziecko jest w szkole średniej i nie pije, to jest w mniejszości. Jest to przerażająca myśl, ale prawdziwa: większość nastolatków pije. Jeszcze bardziej przerażające są pozostałe statystyki:

  • Prawie jedna czwarta licealistów pije po raz pierwszy, co oznacza, że wypija więcej niż pięć drinków z rzędu. 24% uczniów szkół średnich było pasażerami pijanego kierowcy. 8% nastolatków przyznaje się do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Nastolatki, które piją, częściej próbują narkotyków. Pijani nastolatkowie częściej podejmują próby samobójcze.

Presja rówieśników a picie

Jeśli uważasz, że Twój nastolatek jest zbyt mądry, aby pić, nie doceniasz siły presji rówieśników. Przypadki nadużywania substancji w wyniku presji rówieśników są liczne. Nawet najbardziej rozważny i odnoszący sukcesy młody uczeń może ugiąć się pod presją przyjaciół. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wszyscy uważają, że wszyscy inni to robią i że picie jest mało ryzykowne.

Rozmowa z nastolatkiem o piciu

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy nastolatek pije. Jeśli nie przyłapiesz jej na piciu lub nie poczujesz od niej zapachu alkoholu, możesz nigdy nie wiedzieć, że próbowała pić. Jeśli jednak pije dużo, możesz zauważyć takie oznaki, jak dziwne zmiany w jej zachowaniu lub pogorszenie ocen w szkole. Może opuszczać zajęcia pozalekcyjne lub zrezygnować z nich. Wszelkie tego typu zmiany powinny być powodem do niepokoju. Bez względu na to, czy zauważysz jakiekolwiek oznaki picia, ważne jest, abyś rozmawiał z nastolatkiem o alkoholu. Nastolatki, z którymi rodzice rozmawiają na ten temat, prawdopodobnie będą dokonywać lepszych wyborów. Upewnij się, że nastolatek rozumie, że z piciem alkoholu wiążą się poważne zagrożenia - od wypadków, przez napady, po problemy zdrowotne, a także konsekwencje w nauce lub w prawie.

Nastolatki nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, zwłaszcza tych związanych z czynnościami, które są postrzegane jako normalne lub typowe. Statystyki dotyczące nadużywania alkoholu i zażywania narkotyków przez nastolatków wskazują, że większość z nich eksperymentuje z alkoholem. Fakt ten powinien Cię zaniepokoić, ale masz możliwość uchronić swoją nastolatkę przed szkodami spowodowanymi piciem. Rozmawiaj z nią, wiedz, kim są jej przyjaciele, zwracaj uwagę na to, jak spędza czas i monitoruj jej zachowanie. Gdy jesteś zaangażowany w życie swojego dziecka, możesz interweniować, gdy jest to naprawdę ważne i chronić je przed niebezpieczeństwami związanymi z piciem.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾